Coraz więcej pracy w Danii dla inżynierów

Plac budowy w Danii
Liczne inwestycje infrastrukturalne wymagają nadzoru inżynierów. Fot. Mtlarsen
2012-07-13 12:13
Radek Krajewicz

Chociaż sytuacja na duńskim rynku pracy przedstawia się o wiele korzystniej niż w naszym kraju, to część mieszkańców Danii wciąż ma trudności ze znalezieniem zatrudnienia. Problemy te nie dotyczą jednak osób w wyższym wykształceniem technicznym. Duńskie przedsiębiorstwa potrzebują coraz większej liczby inżynierów.

Spadające bezrobocie

W ciągu ostatnich 2 lat wskaźnik bezrobocia wśród inżynierów obniżył się z 4,3% do 3,1%. Dlatego też coraz więcej młodych osób decyduje się na studia na kierunkach technicznych.

Przewodnicząca Duńskiego Związku Inżynierów Frida Frost informuje na antenie telewizji DR, że nawet jeśli firmy w Danii zmuszone są zwalniać pracowników, to właśnie inżynierowie odchodzą ostatni i wracają do pracy pierwsi.

Etaty dla obcokrajowców

Z informacji zebranych przez związek wynika, że w ciągu ostatnich 3 lat liczba ofert pracy dla inżynierów zwiększyła się trzykrotnie. Z braku odpowiedniej liczby fachowców na duńskim rynku, tamtejsze firmy coraz częściej zatrudniają obcokrajowców.

Tylko firma Rambøl informuje o zapotrzebowaniu na 100 inżynierów. Dyrektor Robert Arpe potwierdza na łamach dziennika Berlingske Tidende, że firma poszukuje wykwalifikowanych pracowników również za granicą.

Inwestycje w infrastrukturę

Rosnące zapotrzebowanie na inżynierów wynika z wysokiej liczby projektów infrastrukturalnych, obecnie realizowanych w Danii. W celu ożywienia gospodarki rząd Helle Thorning-Schmidt przeznaczył ponad 17 miliardów koron na inwestycje publiczne. Obejmują one m.in. renowację szkół, szpitali i instytucji opiekuńczych, a także budowę nowych dróg i linii kolejowych oraz elektrowni wiatrowych.

Komentarze

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO