Dania europejskim liderem bezpieczeństwa żywności

Duńskie mięso
Mięso z duńskich sklepów można jeść bez obaw. Fot. Nillerdk
2012-07-10 18:46
Radek Krajewicz

Mieszkańcy Danii mają najmniejsze w Europie powody do obaw, jeśli chodzi o dostęp do bezpiecznej żywności. Według Globalnego Indeksu Bezpieczeństwa Żywności, Dania jest pod tym względem drugim państwem na świecie i najlepszym na naszym kontynencie.

Indeks, sporządzony przez sekcję badawczą brytyjskiego tygodnika The Economist na zlecenie firmy DuPont , opiera się na obliczeniach i prognozach dokonanych dla 105 krajów. Do ogólnej oceny autorzy brali pod uwagę takie czynniki, jak ceny i dostępność żywności, a także wartość odżywcza, jakość i bezpieczeństwo żywności.

Tanie i zdrowe jedzenie

Chociaż ceny produktów spożywczych, podobnie jak wszystkich innych, należą w Danii do najwyższych na świecie, to w porównaniu z osiąganymi przez mieszkańców tego kraju dochodami, są relatywnie niskie. Przeciętne gospodarstwo domowe na świecie wydaje na żywność 38,8% swojego budżetu. W Danii wskaźnik ten wynosi jedynie 17,1%.

Jakość produktów spożywczych w Danii oceniana jest znacznie wyżej, niż globalna średnia w tym zakresie. Autorzy indeksu nie wspominają nic o wartościach smakowych duńskiej żywności, ale biorąc pod uwagę liczbę gwiazdek Michelin, jaką w ostatnich latach otrzymały duńskie restauracje, śmiało można przyjąć, że również w takiej klasyfikacji Dania znalazłaby się w światowej czołówce.

Najlepiej w USA

Pierwsze miejsce w Globalnym Indeksie Bezpieczeństwa Żywności zajmują Stany Zjednoczone. W pierwszej 5, poza Danią, znalazły się jeszcze 3 kraje europejskie - Norwegia, Francja i Holandia. Polska sklasyfikowana została na 24. pozycji.

Najgorzej kwestia dostępu do bezpiecznej żywności przedstawia się w Afryce. Ostatnie miejsce w indeksie zajmuje Demokratyczna Republika Konga, którą wyprzedzają Czad i Burundi.

Komentarze

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO