Dania odstrasza wysokimi podatkami

Dania wita zagranicznych gości
Niewielu wykształconych obcokrajowców korzysta z tego zaproszenia.
2012-05-22 14:18
Radek Krajewicz

Z badania przeprowadzonego przez Konfederację Przemysłu Duńskiego (DI) wynika, że wysokie podatki w największym stopniu zniechęcają obcokrajowców do osiedlania się w Danii. W badaniu wzięło udział ponad 1200 Duńczyków zamieszkałych poza granicami kraju. Odpowiadając na pytania kierowali się oni opiniami znajomych obcokrajowców.

Aż 76% ankietowanych stwierdziło, że najczęstszą przyczyną, dla której obcokrajowcy rezygnują z przeprowadzki do Danii są wysokie podatki. Opinię tę potwierdzają naukowcy pracujący na duńskich uczelniach wyższych.

- Wielu obcokrajowcom przeprowadzka do Danii nie opłaca się z powodu wysokich podatków i wysokich kosztów życia w tym kraju. Do Danii przyjeżdża się głównie po to, żeby zarabiać pieniądze – podkreśla Neeni Rasol, która prowadzi badania socjologiczne na Uniwersytecie w Aarhus.

Niższe podatki – większe zyski

Podobnego zdania jest prof. Jan Rose Skaksen z Copenhagen Business School.

- Imigranci myślą, co zyskają, przeprowadzając się do Danii. Dobrze wykształceni obcokrajowcy, którzy przyjeżdżają pracować w Danii korzystają z różnego rodzaju świadczeń socjalnych w mniejszym stopniu, niż Duńczycy, dlatego dla nich obciążenia podatkowe są w rzeczywistości wyższe – twierdzi prof. Rose Skaksen, który nie ma wątpliwości, że duńska gospodarka mogłaby wiele zyskać na obniżeniu podatków.

Z obliczeń dokonanych przez prof. Rose Skaksena wynika, że przeciętna rodzina zagranicznych pracowników, która średnio pozostaje w Danii przez 8 lat, odprowadza do państwowej kasy 1,9 miliona koron, czyli ponad 4 miliony złotych.

Jak butelka ketchupu

Wysokie podatki nie są jednak jedynym powodem, dla którego obcokrajowcy niechętnie zamieszkują w Danii. Istotny wpływ na ich decyzje ma także skomplikowana mentalność Duńczyków oraz mało przyjemne warunki klimatyczne w tym kraju.

- Pewien ekspert od wielokulturowości opisał mi kiedyś duńską mentalność w następujący sposób: Duńczycy są jak butelka ketchupu, najpierw trzeba mocno uderzyć w dno, a potem wylatuje z niej więcej, nich chcemy – mówi Neeni Rasol w wywiadzie dla dziennika Jyllands-Posten.

Aspekty pozytywne

Obcokrajowcy zdają sobie również sprawę z korzyści wynikających z przeprowadzki do Danii. Wśród najczęściej wymienianych pozytywów są wysokie zarobki i bezpieczeństwo socjalne.

Komentarze

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO