Dania stawia na innowację

Morten Østergaard
Duński minister ds. nauki chce usprawnić wykorzystywanie dobrych pomysłów. Fot. fivu.dk

Aż sześciu ministrów duńskiego rządu przedstawiło dzisiaj w Kopenhadze nową strategię innowacyjności. Celem tej inicjatywy jest wzrost kreatywności i poprawa efektywności praktycznego wykorzystywania innowacyjnych rozwiązań.

- Inwestycje w badania naukowe rzędu 20 miliardów koron ze środków publicznych plasują nas pod tym względem w światowej czołówce. Niestety, nie jesteśmy równie dobrzy w zamienianiu naszej wiedzy i pomysłów w nowe rozwiązania, tworzenie nowych przedsiębiorstw i nowych miejsc pracy. Dlatego potrzebujemy świeżego spojrzenia na innowacyjność – uzasadnił rządową inicjatywę na antenie telewizji DR minister ds. nauki Morten Østergaard.

Innowacja poprawi produktywność

Strategia zawiera 27 punktów, które zakładają m.in. intensyfikację współpracy między instytucjami oświatowymi a środowiskiem biznesowym. Ministrowie duńskiego rządu wierzą, że większe wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań w praktyce przełoży się na szybszy wzrost gospodarczy kraju.

- Naszym problemem jest obecnie bardzo niska produktywność. Jesteśmy przekonani, że sposobem na przyspieszenie wzrostu gospodarczego w Danii jest innowacyjność – stwierdziła minister przemysłu i rozwoju Annette Wilhelmsen.

W przeciwieństwie do wielu poprzednich inicjatyw, tym razem rząd nie przedstawił żadnej prognozy wzrostu liczby miejsc pracy w wyniku planowanych działań.

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO