Danish Music Awards 2011 rozdane

Duński zespół Turboweekend
Grupa Turboweekend dostała nagrodę za najlepszy koncert. Fot. Facebook

Jak napisał duński portal Soundvenue, nagrody Danish Music Awards odzyskały wczoraj wieczorem prestiż, zatracony odrobinę na przestrzeni ostatnich kilku lat. Gala odbyła się w kopenhaskim Forum, była transmitowana przez duńską telewizję TV2, zgromadziła śmietankę muzyków, a na scenie wystąpili popularni artyści: Rasmus Seebach, Medina, Burhan G i duet Nik & Jay.

Zwycięska Agnes

Królową wieczoru była Agnes Obel. Dunka zdobyła statuetki w pięciu kategoriach (we wszystkich, w których była nominowana). Przypadły jej w udziale dwie najważniejsze nagrody: dla Najlepszego Duńskiego Albumu oraz Najlepszego Duńskiego Autora.

Z wygranej cieszyła się też Fallulah, której singiel “Out Of It” okazał się Najlepszyą Duńską Piosenką 2011 roku. Utwór „Out Of It” zapowiada drugą płytę wokalistki.

Nagrodę Publiczności wywalczył duet Nik & Jay, który tym samym potwierdził skuteczność swoich działań promocyjnych.

Rockowa niespodzianka

Zaskoczenie może budzić jedna z dwóch nagród, które zdobył zespół The William Blakes. Dziwi nie tyle ich wygrana, co kategoria, w której byli nominowani – Najlepsza Duńska Płyta Rock. Grupa The William Blakes, która miesza w swojej twórczości najróżniejsze style muzyczne, pokonała w tej kategorii między innymi zdecydowanie rock’ową kapelę Volbeat.

Wyróżnienie za Najlepszy Duński Koncert przypadło w udziale grupie Turboweekend. To jedyny z nominowanych w tej kategorii zespołów, który do tej pory mieliśmy okazję podziwiać na żywo w Polsce. Po zobaczeniu świetnych występów Turboweekend w naszym kraju ich wygrana w kategorii Najlepszy Duński Koncert nie budzi żadnych wątpliwości.

Innowacje Michaela Møllera

W tym roku pierwszy raz przyznano nagrodę Danish Music Awards dla Najlepszego Innowatora. Statuetkę zdobył Michael Møller. Artysta opublikował w maju 2011 roku 31 miłosnych piosenek, w ten sposób zachęcając fanów, by wpłacali pieniądze, które zostały przeznaczone na wydanie albumu muzyka na CD i winylach. Wysiłek się opłacił!

Nagrody Danish Music Awards 2011 nie zaskoczyły. Zwyciężali zdecydowani faworyci. Jednak wszystko wskazuje na to, że odbudowanie prestiżu imprezy i oprawa gali pozwoliły plebiscytowi na powrót do grona ważnych nagród duńskiego przemysłu muzycznego. To dopiero początek podsumowań roku 2011, ciekawe czy DMA 2011 nadadzą ton innym klasyfikacjom.

Pełna lista zwycięzców Danish Music Awards 2011:

Najlepszy Duński Album: Agnes Obel 'Philharmonics'
Najlepszy Duński Autor: Agnes Obel
Najlepsza Duńska Artystka: Agnes Obel
Najlepszy Duński Artysta: Søren Huss
Najlepsza Duńska Grupa: The William Blakes
Najlepszy Duński Debiut: Agnes Obel
Najlepsza Duńska Piosenka: Fallulah 'Out of It'
Najlepszy Duński Koncert: Turboweekend
Najlepszy Duński Producent: Fridolin & Fallulah (Fallulah 'Out of It')
Największy Innowator: Michael Møller
Najlepsza Duński Album Rock: The William Blakes 'The Way of The Warrior'
Najlepszy Duński Album Pop: Agnes Obel 'Philharmonics'
Najlepszy Duński Album Urban: L.O.C. 'Libertiner'
Najlepszy Duński Album Vox Pop: Alberte Winding 'Fjerde til venstre'
Najlepszy Duński Album Club: Kato 'Discolized 2.0'
Najlepszy Duński Teledysk: L.O.C. 'Ung for evigt'
Nagroda Publiczności: Nik & Jay
Najlepszy Album Zagraniczny: Adele '21'
Najlepsza Piosenka Zagraniczna: Rihanna 'Only Girl (In The World)'

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO