Duńczycy najbogatsi wśród Skandynawów

Duńskie korony
Duńczykom powodzi się lepiej niż ich skandynawskim sąsiadom. Fot. nationalbanken.dk
2011-08-14 15:40
Radek Krajewicz

Obliczenia dokonane przez analityków banku Nordea na podstawie danych z Narodowego Banku Danii, Duńskiego Urzędu Statystycznego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego wykazały, że Duńczycy są najbogatszym narodem w Skandynawii.

Od 2000 roku majątek netto, jakim dysponują Duńczycy powiększył się o 80%. Po koniec 2010 roku majątek przeciętnego mieszkańca Danii stanowił 460% jego rocznych dochodów netto. Ten sam wskaźnik w przypadku Szwedów wyniósł 450%, zaś Norwegowie i Finowie musieli się zadowolić majątkiem wartości 380% swoich dochodów.

Druga strona medalu

Obliczenia banku Nordea wykazały też negatywne tendencje w sytuacji ekonomicznej Duńczyków. Od 2000 roku zadłużenie przeciętnego mieszkańca Danii wzrosło ponad dwukrotnie w stosunku do rocznych dochodów netto.

Główny strateg banku Nordea Henrik Drusebjerg podkreśla ponadto, że większość Duńczyków lokuje swoje oszczędności na nisko oprocentowanych kontach, zamiast w bardziej dochodowych aktywach. Negatywny wpływ na ich sytuację finansową wywierają także bardzo niestabilne ceny nieruchomości w Danii.

Komentarze

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO