Duńczycy najszczęśliwszym narodem świata

Roskilde Festival
Na Roskilde Festival trudno nie być szczęśliwym. Fot. Michael Flarup
2012-04-05 21:49
Anna Subel

Najszczęśliwsi ludzie na świecie mieszkają w Danii, Finlandii i Norwegii. Tak wynika z raportu, który na potrzeby Konferencji o Szczęściu pod auspicjami ONZ opracował Earth Institute działający przy nowojorskim Uniwersytecie Columbia.

Wnioski dotyczące poziomu szczęśliwości na świecie zostały wyciągnięte na podstawie szeroko zakrojonych badań opinii publicznej przeprowadzonych m.in. przez Instytut Gallupa, stowarzyszenie World Values Survey, program badawczy European Values Survey oraz European Social Survey.

Respondentów poproszono o ocenę poziomu swojego szczęścia oraz satysfakcji z życia w skali od 0 do 10, gdzie 0 oznaczało najgorsze wyobrażalne dla nich życie, a 10 - najlepsze z możliwych. Najwyższe oceny jakości swojego życia, zresztą nie po raz pierwszy, wystawili Duńczycy. Natomiast zdecydowanie najgorzej swoją sytuację ocenili mieszkańcy krajów Afryki subsaharyjskiej - Togo, Beninu, Republiki Środkowoafrykańskiej i Sierra Leone.

Bezpieczeństwo i wolność

Z raportu wynika, że chociaż szczęśliwsi są mieszkańcy krajów bogatszych, to dochód nie jest najważniejszym czynnikiem podnoszącym jakość życia. Większe znaczenie ma zakres pomocy społecznej, brak korupcji czy stopień wolności osobistej. W tych kategoriach Dania należy do światowych liderów, dlatego nie dziwi poziom zadowolenia mieszkańców tego kraju.

Z dziesięciu najszczęśliwszych krajów świata aż 7 to państwa europejskie. Tymczasem Polskę, która w rankingu szczęścia zajmuje 53. miejsce, wyprzedzają takie kraje, jak Trynidad i Tobago, Turkmenistan i Salwador. Nawet Grecy deklarują wyższy poziom zadowolenia z życia niż Polacy. Z naszych sąsiadów mniej szczęśliwi od nas czują się tylko Słowacy i Litwini.

A może Polacy po prostu wstydzą się przyznać, że są szczęśliwi?

Komentarze

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO