Duńczycy nie obejrzą meczów Euro2012?

Siedziba telewizji DR w Kopenhadze
Czy publiczne radio i telewizja w Danii zastrajkują na czas Euro2012?
2012-05-03 10:13
Radek Krajewicz

Na trochę ponad miesiąc przed Euro2012 1.400 pracowników duńskiego radia i telewizji DR zagroziło, że jeśli zarząd firmy w najbliższych dniach nie zgodzi się na podwyżki, to w czasie trwania piłkarskiego święta będą strajkować. Związkowcy przyznają wprost, że celowo wybrali na strajkowanie właśnie ten okres, aby wymusić na zarządzie postęp w toczących się już od jakiegoś czasu negocjacjach.

- To jasne, że zapowiedzią strajku właśnie w tym okresie chcemy doprowadzić do przyspieszenia negocjacji. Nie chcemy negocjować po 1 lipca, kiedy nasz układ zbiorowy będzie już nieważny – powiedział przewodniczący związku zawodowego w DR, Søren Berg, w wywiadzie dla dziennika Politiken.

Obniżka zamiast podwyżki

Związkowcy z DR informują, że przez ostatni kilka lat godzili się na ciągłe obniżki wynagrodzeń, ze względu na trudną sytuację ekonomiczną firmy. Tymczasem teraz, gdy finanse DR prezentują się znacznie lepiej, zarząd nie chce się zgodzić na podwyżki, a wręcz proponuje dalsze cięcia pensji.

Zarząd DR uspokaja kibiców piłki nożnej, że nawet, jeśli dojdzie do strajku, to transmisje z meczów Euro2012 będą realizowane. Jednak niewielu miłośników futbolu w Danii wierzy, że publiczna telewizja jest w 100% przygotowana na tego typu sytuację kryzysową.

Komentarze

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO