Duńska rafa koralowa kryje złoża ropy?

Duńska platforma wiertnicza
Na razie Duńczycy eksploatują złoża ropy na Morzu Północnym. Fot. Maersk Oil
2012-03-04 09:04
Radek Krajewicz

W okolicach duńskiej miejscowości Hedensted znajduje się prastara rafa koralowa. Zdaniem specjalistów od wydobycia surowców naturalnych, może ona kryć bogate złoża ropy naftowej.

Program 4 Duńskiego Radia poinformował, że w przyszłym tygodniu firma Tesla rozpoczyna poszukiwania ropy we Wschodniej Jutlandii. Chociaż nie ma stuprocentowej pewności, czy badania doprowadzą do odkrycia złóż tego cennego surowca, to kierownictwo brytyjskiej firmy wierzy w sukces.

Gigantyczne rezerwy

- Rafa koralowa znajduje się w okolicach Hedensted od bardzo dawna. Przez miliony lat koralowce obumierały i osiadały na dnie morza i z czasem mogły przekształcić się w ropę i gaz. Praktyka pokazuje, że co dziesiąty odwiert prowadzi do odkrycia złoża ropy. Jednak w ostatnim czasie stwierdziliśmy gigantyczne rezerwy surowców energetycznych na terenie Danii, więc podchodzimy do tych badań z wielkim optymizmem – informuje Hans Koch z firmy Tesla w programie radiowym Trekanten.

Być może koncern Maersk, który obecnie zarabia ogromne pieniądze na wydobyciu ropy z dna Morza Północnego, niedługo będzie kontynuować przygodę z duńską ropą naftową we Wschodniej Jutlandii.

Komentarze

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO