Duńska restauracja najlepsza na świecie

Restauracja Noma w Kopenhadze
Kopenhaska Noma potwierdziła swoją pozycję najlepszej restauracji na świecie. Fot. Noma
2012-05-02 16:58
Radek Krajewicz

Ten rok przejdzie do historii duńskiej gastronomii. Nie dosyć, że kopenhaska Noma po raz trzeci z rzędu została uznana najlepszą restauracją na świecie, to na prestiżowej liście Restaurant Magazine znalazły się aż 2 duńskie restauracje. Debiut w gronie najlepszych lokali gastronomicznych naszej planety zanotowała restauracja Geranium, która także znajduje się w stolicy Danii.

Zdaniem redaktora naczelnego miesięcznika Gastro, Jespera Uhrupa Jensena, właśnie ta druga wiadomość jest najważniejsza dla duńskiej branży gastronomicznej.

- Pojawienie się Geranium w tym prestiżowym rankingu świadczy o tym, że duńska gastronomia to więcej, niż tylko Noma – powiedział Uhrup Jensen w wywiadzie dla agencji Ritzau, wyrażając jednocześnie nadzieję, że w niedalekiej przyszłości na liście Restaurant Magazine pojawi się kolejna restauracja z Danii.

Turyści z całego świata

Sukcesy kopenhaskich restauracji w międzynarodowych rankingach już przynoszą wymierne korzyści nie tylko ich właścicielom, ale i całemu miastu. Smakosze z tak odległych krajów, jak Australia czy Stany Zjednoczone przyjeżdżają do Danii specjalnie po to, aby skosztować przysmaków w wyróżnionych restauracjach.

Pierwszy ranking najlepszych restauracji na świecie Restaurant Magazine opracował w 2002 roku, jako alternatywę dla przewodnika Michelin. Lista, sporządzana jest na podstawie głosów 800 restauratorów z 27 regionów i publikowana raz do roku. Każdy członek jury może oddać głos na 4 restauracje ze swojego regionu oraz 3 z innych części świata. Wcześniej musi oczywiście zjeść posiłek w restauracji, na która oddaje głos.

Top 10

W tym roku lista 10 najlepszych restauracji na świecie przedstawia się następująco:
1. Noma, Kopenhaga, Dania
2. El Celler de Can Roca, Girona, Hiszpania
3. Mugaritz, San Sebastian, Hiszpania
4. D.O.M., Sao Paulo, Brazylia
5. Osterica Francescana, Modena, Włochy
6. Per Se, Nowy York, USA
7. Alinea, Chicago, USA
8. Arzak, San Sebastian, Hiszpania
9. Dinner by Heston Blumenthal, Londyn, Wielka Brytania
10. Eleven Madison, Nowy York, USA

Komentarze

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO