Duński kandydat do Oscara wybrany

Nikolaj Arcel
Ciężka praca na planie filmu "En Kongelig Affære" się opłaciła. Fot. Nordisk Film
2012-09-22 13:08
Anna Subel

Historyczny film Nikolaja Arcela pt. „En Kongelig Affære” (tłum. „Królewski romans” lub „Kochanek królowej”) został duńskim kandydatem do Oscara. Duńska Komisja Oscarowa uznała, że opowieść o miłosnym związku niemieckiego lekarza Johanna Friedricha Struensee z królową Danii Karoliną Matyldą, w którym główne role grają Mads Mikkelsen i Alicia Vikander, ma większe szanse na zdobycie tej prestiżowej nagrody, niż komedia Susanne Bier „Love is all you need” i biograficzny dramat Bille Augusta „Marie Krøyer”.

Nikolaj Arcel, który obecnie przebywa w Los Angeles w związku z nowym projektem filmowym, przez całą noc czekał na decyzję duńskiej komisji.

- To niesamowite. Całą noc przesiedziałem na balkonie hotelu, pijąc kawę. Nie mogłem się doczekać decyzji – przyznał reżyser w wywiadzie dla dziennika Jyllands-Posten.

Szanse na nominację

Nikolaj Arcel liczy na to, że „En Kongelig Affære” znajdzie się wśród pięciu zagranicznych filmów, które na początku przyszłego roku otrzymają nominacje do Oscara.

- Duńska Komisja Oscarowa uznała, że mój film ma duże szanse, aby poradzić sobie w amerykańskim konkursie. W tym roku konkurencja jest duża, dlatego potrzebny jest film prezentujący silne stanowisko i ciekawą historię – podkreślił Nikolaj Arcel, dodając, że środowisko filmowe w Hollywood było bardzo zainteresowane przebiegiem oscarowej rywalizacji w Danii.

W tym roku duński dramat historyczny został już dwukrotnie wyróżniony na festiwalu filmowym w Berlinie, gdzie Mikkel Boe Følsgaard otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia w kategorii najlepsza rola męska, zaś Nikolaj Arcel i Rasmus Heisterberg zdobyli berlińską statuetkę za najlepszy scenariusz.

Komentarze

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO