Duńskie linie lotnicze splajtowały

Samolot Cimber Sterling
Samoloty linii Cimber Sterling przestały latać nad Danią. Fot. Dejan Milinković
2012-05-03 19:43
Radek Krajewicz

W czwartek 3 maja zarząd duńskich linii lotniczych Cimber Sterling oficjalnie poinformował o upadłości spółki i wstrzymaniu wszystkich lotów. Dyrektor Jan Palmer zapewnił, że przez ostatnie miesiące zarząd Cimber Sterling robił wszystko, aby obrócić milionowe straty spółki w zyski, jednak bezskutecznie.

- Niestety zabrakło nam czasu, aby osiągnąć wymagany cel – przyznał Palmer na antenie telewizji DR.

Ostatnie zestawienia finansowe wykazały, że w ubiegłym roku działalność spółki przyniosła straty wysokości 81 milionów koron.

Nieudany ratunek

Na upadłość linii lotniczych Cimber Sterling zanosiło się już w ubiegłym roku. Wtedy pomocną dłoń do Duńczyków wyciągnął ukraiński miliarder Igor Kołomojski, przejmując większościowy pakiet akcji spółki. Udało mu się jednak tylko przeciągnąć plajtę firmy o kilka miesięcy.

Poważne konsekwencje

Decyzja o zamknięciu linii Cimber Sterling oznacza utratę stanowisk przez 600 pracowników tej firmy. Wraz ze wstrzymaniem lotów Cimber Sterling znikną też bezpośrednie połączenia lotnicze do stolicy kraju z portów lotniczych w Billund, Karup, Sønderborg oraz na wyspie Bornholm. Ponadto samoloty upadłej firmy, których posiadała łącznie 26, obsługiwały trasy Kopenhaga-Aarhus i Kopenhaga-Aalborg.

Na wszystkich tych lotniskach utknęły setki pasażerów. Minister transportu Henrik Dam Kristensen zapewnił o podjęciu działań na rzecz wznowienia ruchu lotniczego na trasach obsługiwanych dotychczas przez Cimber Sterling. Pasażerowie, których loty zostały odwołane, mają możliwość odzyskania pieniędzy za bilety.

Komentarze

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO