Duńskie miliardy na walkę z kryzysem

Christine Lagarde
Christine Lagarde jest zadowolona z decyzji duńskiego rządu. Fot. IMF
2012-04-18 06:54
Radek Krajewicz

Jak podaje agencja AFP, rządy Danii, Norwegii i Szwecji zapowiedziały, że przekażą łącznie 26 miliardów dolarów na nowy fundusz kryzysowy w ramach Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF). Wkład Danii wyniesie 7 miliardów dolarów, natomiast Norwegia i Szwecja pożyczą odpowiednio 9,3 i 10 miliardów dolarów.

Deklaracja krajów skandynawskich została przyjęta z uznaniem przez szefową IMF Christine Lagarde.

- To bardzo istotne wsparcie, które dowodzi stałego zaangażowania niektórych państw we współpracę międzynarodową. Zapewnienie funduszowi środków na działania antykryzysowe i stabilizacyjne leży w interesie wszystkich członków IMF – stwierdziła Christine Lagarde.

Gromadzą kapitał

W tym tygodniu spotkają się ministrowie finansów krajów należących do grupy G20 w celu omówienia planu zgromadzenia środków na rzecz funduszu kryzysowego IMF. Kilka dni temu rząd Japonii zadeklarował, że przekaże na ten fundusz 60 miliardów dolarów.

Największe zaniepokojenie polityków i ekonomistów budzi obecnie sytuacja budżetowa Hiszpanii. Wszystko wskazuje na to, że właśnie ten kraj będzie w najbliższym czasie potrzebował międzynarodowej pomocy finansowej.

Komentarze

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO