Ekranizacja duńskiego triumfu

Piłkarska reprezentacja Danii 1992
Wielki wyczyn duńskich piłkarzy sprzed 20 lat w końcu doczekał się ekranizacji.
2012-09-04 13:47
Eryk Bączkowski

W 1992 roku reprezentacja Danii odniosła największy triumf w historii duńskiego futbolu, zdobywając mistrzostwo Starego Kontynentu. Sukces Duńczyków na turnieju w Szwecji zaskoczył kibiców piłki nożnej w całej Europie. Nikt nie spodziewał się, że drużyna, która dostała się na mistrzostwa tylnymi drzwiami nie tylko wywalczy miejsce w finale, ale i pokona w nim faworyzowanych Niemców.

Po zakończeniu sezonu piłkarskiego 1991/92 większość reprezentantów Danii udała się na letni odpoczynek. Po nieudanych kwalifikacjach do mistrzostw Europy mieli oglądać turniejowe zmagania w telewizji i na trybunach szwedzkich stadionów.

Tymczasem z powodu wojny na Bałkanach UEFA nie dopuściła do udziału w imprezie reprezentacji Jugosławii. Wolne miejsce przypadło Duńczykom, którzy bez specjalnych przygotowań, a tym samym bez większych oczekiwań i presji ze strony kibiców przyjechali na turniej i zdobyli mistrzostwo Europy.

Piłkarski Kopciuszek

Ta historia, to praktycznie gotowy scenariusz na kasowy film. Opowieści przypominające bajkę o Kopciuszku ciągle cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem widzów na całym świecie.

Dlatego duńska wytwórnia filmowa Mata Film i Peapie Films z Wielkiej Brytanii postanowiły wspólnie przenieść historię duńskiego triumfu na kinowe ekrany. Film pt. „Dania ‘92” wyreżyseruje Duńczyk Kasper Barfoed, znany m.in. z thrillera „Kandydat”. Historię opisze Anders August, zdobywca licznych nagród, który w swoim dorobku ma scenariusze do tak uznanych produkcji, jak „SuperClassico”, czy „Dirch”.

Nie wiadomo jeszcze, kto wcieli się w role głównych bohaterów – strzelców finałowych bramek Johna "Faxe" Jensena i Kima Vilforta, czy charyzmatycznego bramkarza Petera Schmeichela. Producent Kris Thykier zapowiada jednak, że w filmie zagrają znani aktorzy.

Komentarze

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO