Elektrownie wiatrowe zagrażają środowisku
Strategia duńskiego rządu zakłada, że w przyszłości większość energii zużywanej w Danii dostarczana będzie przez elektrownie wiatrowe. Większość Duńczyków z zadowoleniem przyjmuje takie rozwiązanie, tkwiąc w przekonaniu, że powstrzyma ono dewastację przyrody.
Nie wszyscy jednak są zgodni co do pozytywnego wpływu olbrzymich wiatraków na środowisko naturalne. Duński Związek Ochrony Przyrody (Danmarks Naturfredningsforening) uważa, że stawianie elektrowni wiatrowych w bliskiej odległości od wybrzeża może przynieść więcej szkód, niż korzyści.
- Wiatraki odbierają nam część naszego dziedzictwa, jakim jest niczym niezakłócony widok na morze. Mają także negatywny wpływ na środowisko płytkowodne. To właśnie na tych terenach żyje wiele gatunków ryb i ptaków, a elektrownie ograniczają ich możliwości zdobywania pokarmu – twierdzi przewodnicząca Związku Ella Maria Bisschop-Larsen w wywiadzie dla telewizji DR.
Kilkaset nowych wiatraków
Rządowy plan instalacji kilkuset nowych elektrowni wiatrowych wzdłuż duńskiego wybrzeża budzi zaniepokojenie ekologów.
- Istnieje tendencja do stawiania wiatraków na terenach przyrodniczych. W większości przypadków obszary, na których elektrownie nie przeszkadzają ludziom, to miejsca występowania nieskażonej dotąd przyrody. Taka strategia nam się nie podoba – podkreśla Bisschop-Larsen.
Polska powoli idzie w ślady Danii. W 2013 roku duńska firma Vestas uruchomi w okolicach Marszewa kolejnych 41 elektrowni wiatrowych. Stawiając na odnawialne źródła energii należy jednak wziąć pod uwagę argumenty wszystkich stron debaty.
- Zaloguj się, by odpowiadać