Facebook w służbie policji w Danii

Duńska policja na Facebooku
Duńska policja już aktywnie korzysta z nowego narzędzia pracy. Fot. Facebook

W Danii z Facebooka korzysta się nie tylko po to, by pochwalić się udaną imprezą, nową miłością, czy spełnieniem marzeń o dalekiej podróży. Z tego popularnego portalu już od jakiegoś czasu regularnie korzystają przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, które w ten sposób m.in. tropią nieuczciwych podatników.

Teraz możliwość kontaktu z obywatelami za pomocą Facebooka postanowiła wykorzystać również duńska policja.

- W naszej pracy jesteśmy w dużym stopniu uzależnieni od informacji otrzymywanych od obywateli. Dlatego musimy wyjść do ludzi z naszymi sprawami, żeby mogli na nie zareagować. Uważamy, że Facebook jest właściwą platformą do kontaktu z obywatelami. Za jego pomocą możemy dotrzeć do osób, z którymi na co dzień rzadko się komunikujemy, np. do młodych ludzi – wyjaśnia z Policji Północnej Zelandii na antenie telewizji DR.

Szybka reakcja

Policja Północnej Zelandii została jako pierwsza wytypowana do wypróbowania możliwości współpracy ze społeczeństwem poprzez Facebooka. Za pomocą portalu funkcjonariusze zamierzają m.in. ustalać tożsamość sprawców przestępstw i informować o utrudnieniach w ruchu drogowym.

Do skorzystania z portalu społecznościowego policję skłoniła przede wszystkim możliwość szybkiego i łatwego dotarcia do obywateli, którzy teraz nie muszą już specjalnie wchodzić na stronę internetową policji, żeby przeczytać ważne komunikaty.

Szwedzkie doświadczenia

W Szwecji Facebook już od kilku lat stanowi istotny element strategii działania policji, która używając mniej formalnego słownictwa skutecznie trafia do użytkowników portalu.

- Kiedy wrzucamy nowy post na Facebooka, ludzie od razu go czytają i rozmawiają o nim. Zauważyliśmy, że nasze wpisy cieszą się dużym zainteresowaniem – twierdzi Scott Goodwin z policji w szwedzkim Växjô.

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO