Firmy nie płacą podatków w Danii

McDonald's w Danii
Niebawem Duńczycy będą mogli sprawdzić, jakie podatki płaci McDonald's w Danii. Fot. 80eren

Duński Urząd Skarbowy po raz pierwszy opublikował dane o wysokości podatków jakie w ubiegłym roku zapłaciły w Danii poszczególne firmy działające na terenie tego kraju. Zestawienie to zaskoczyło nawet samego ministra ds. podatków.

Z danych wynika bowiem, że aż 110 tysięcy spółek ze 161 tysięcy łącznie zarejestrowanych w Danii nie zapłaciło w 2011 roku ani jednej korony podatku. Dziennik Politiken dodaje, że w ciągu ostatnich 5 lat przychody duńskiego budżetu z podatków od dochodów firm obniżyły się z 70 miliardów koron do 40 miliardów koron rocznie.

Jawność i kontrole

Minister ds. podatków Holger K. Nielsen wyraził na łamach Politiken zrozumienie, że w czasach słabszej koniunktury wpływy z podatków mogą być niższe. Jednocześnie zapowiedział, że rząd będzie bardziej skrupulatnie kontrolował działalność spółek i karał te, które unikają płacenia podatków.

Niebawem duński Urząd Skarbowy rozpocznie regularne publikacje informacji o wysokości podatków uiszczanych przez poszczególne spółki. Minister liczy na to, że ujawnienie tych danych skłoni część firm, zwłaszcza zagranicznych, do rozważenia, czy aby do duńskiej kasy państwowej odprowadzają odpowiednio wysokie kwoty.

Komentarze

#1 naszyjniki celebrytki

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO