Google zamiast ściągi na egzaminach w Danii

Komputery na egzaminie
Internet znajduje coraz szersze zastosowanie w duńskich szkołach. Fot. Michael Surran
2012-02-09 12:24
Radek Krajewicz

Już wkrótce uczniowie szkół średnich w Danii nie będą musieli się martwić, czy zapamiętali wystarczająco dużo informacji, aby zdać egzamin. Ministerstwo Edukacji postanowiło oszczędzić im stresu, wprowadzając od 2014 roku możliwość korzystania z Internetu w trakcie egzaminów pisemnych z 11 przedmiotów.

Minister Christine Antorini wyjaśniła, że w ten sposób jej resort dostosowuje system edukacji do współczesnych realiów, gdzie bieżące korzystanie z informacji opublikowanych w sieci już dawno wyparło zakuwanie na pamięć podręczników i encyklopedii.

- W dzisiejszych czasach w pracy szukajmy informacji w Internecie. Dlatego ważne jest, aby uczniowie zostali przeegzaminowani z tych metod pracy, które znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości. Internet i Google są i pozostaną jej częścią – stwierdziła pani minister w wywiadzie dla dziennika metroXpress.

Licealiści chcą więcej

Uczniowie duńskich szkól średnich nie ukrywają zadowolenia z planów Ministerstwa Edukacji, jednocześnie domagając się rozszerzenia nowych form egzaminowania na wszystkie przedmioty.

- Podczas nauki i w trakcie pracy bardzo często używa się dzisiaj z Internetu, dlatego jest oczywiste, że taką możliwość powinniśmy mieć również na egzaminach z wszystkich przedmiotów – uważa przewodniczący Stowarzyszenia Duńskich Licealistów Martin Vitved Schäfer.

Na angielski z Google Translate

W związku z planowaną zmianą systemu egzaminowania Ministerstwo Edukacji pracuje obecnie nad zmianą programu egzaminów. M.in. zachowanie testów z tłumaczenia na język angielski traci sens, kiedy uczniowie mogą korzystać z internetowych aplikacji typu Google Translate.

Najważniejsze w tym projekcie jest jednak to, aby młodzi ludzie nauczyli się krytycznie oceniać i odpowiednio wybierać informacje z ogromnych zasobów Internetu.

Komentarze

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO