Innowacyjne firmy uciekają z Danii

Biurokracja
Biurokracja zniechęca przedsiębiorców do działalności w Danii. Fot. citycaucus
2012-10-15 12:45
Radek Krajewicz

Z Danii wyprowadza się coraz większa liczba innowacyjnych przedsiębiorców, po których duński rząd i społeczeństwo oczekują przywrócenia wysokiego tempa wzrostu gospodarczego i stworzenia nowych miejsc pracy.

Za główny powód swojej decyzji większość z nich podaje duńską biurokrację i brak wykwalifikowanej kadry. Każdego miesiąca z powodu skomplikowanych przepisów, działające na terenie Danii firmy tracą najlepszych, zagranicznych kandydatów na kluczowe stanowiska.

Wyręczają urzędników

Jedną z duńskich firm, która zdecydowała się na przeprowadzkę za granicę jest portal Just-Eat.com, zajmujący się pośrednictwem w zamawianiu i dostarczaniu jedzenia na wynos. Dyrektor firmy Klaus Nyengaard przyznaje na łamach dziennika metroXpress, że najbardziej istotny wpływ na decyzję zarządu o zmianie adresu firmy na londyński miały problemy z zatrudnieniem wykwalifikowanych pracowników w Danii. Obecnie Just-Eat.com zatrudnia łącznie 800 osób, z czego tylko 170 w Danii.

Problemy szybko rozwijających się firm w Danii potwierdza Jannik Scharck Linnemann z Konfederacji Przemysłu Duńskiego (DI):

- To irytujące, bo na wyprowadzce duńskiej firmy z kraju traci przecież całe społeczeństwo. Problem biurokracji jest tak poważny, że niektóre większe firmy tworzą specjalne stanowiska ds. kontaktów z administracją publiczną, gdzie pracownicy tych firm zajmują się sprawami, które powinni załatwiać urzędnicy. Niestety, mniejszych firm na to nie stać.

Komentarze

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO