Jakiej muzyki słucha się w Danii?

Rasmus Seebach
Najnowszy album Rasmusa Seebacha uzyskał status siedmiokrotnej platyny. Fot. Facebook
2012-01-23 17:40
Anna Subel

Wprawdzie sprzedaż muzyki w Danii nadal spada, ale jeśli już Duńczycy decydują się na zakup nowego albumu, to wybierają dzieła rodzimych artystów. Tak wynika z zestawienia najlepiej sprzedających się płyt w Danii w 2011 roku, opublikowanego przez branżowy związek Ifpis.

W pierwszej 20 najczęściej kupowanych albumów znalazły się tylko 4 produkcje zagraniczne. Rok wcześniej w tym samym zestawieniu było ich 8, co oznacza, że Duńczycy coraz bardziej doceniają krajowe talenty muzyczne.

Bezkonkurencyjny Rasmus Seebach

Pierwsze miejsce w rankingu najbardziej popularnych albumów ubiegłego roku zajęła druga płyta Rasmusa Seebacha „Mer end kærlighed”, którą w ciągu zaledwie kilku miesięcy nabyło 140 tysięcy osób, co w Danii daje jej status siedmiokrotnej platyny.

Ten młody wokalista i kompozytor z Kopenhagi może być naprawdę dumny ze swoich osiągnięć na duńskim rynku muzycznym, gdyż jako jedyny w zestawieniu najlepiej sprzedających się płyt posiada aż 2 albumy. Jego debiutancki krążek sprzed 3 lat, zatytułowany „Rasmus Seebach”, zajął 7 miejsce na liście.

Ponadto w czołówce znalazły się albumy takich wykonawców z Danii, jak Agnes Obel, Burhan G. oraz hip-hopowe formacje Nik&Jay i Malk de Koijn.

Adele i Rihanna

Z zagranicznych gwiazd muzyki najwięcej płyt w ubiegłym roku w Danii sprzedała Adele. Jej robiący furorę na całym świecie album „21” znalazł się na drugim miejscu duńskiego zestawienia. Poza Adele do pierwszej 20 weszło trzech artystów spoza Danii: Bruno Mars, Coldplay i Justin Bieber.

Z kolei najczęściej kupowanym przez Internet utworem muzycznym okazał się przebój Rihanny „We found love”. Na drugim miejscu w tej kategorii znowu znalazł się Rasmus Seebach i jego kawałek „Milionær”, nagrany wspólnie z raperem Ankerstjerne.

Komentarze

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO