Kryzys finansowy nie oszczędza duńskiej kultury

pałac Charlottenborg
Nowoczesna sztuka w kopenhaskiej galerii Charlottenborg. Fot. Anders Sune Berg

Galeria Charlottenborg pierwszy raz od dawna będzie mogła pochwalić się dodatnim wynikiem finansowym. Przed bankructwem uratowała ją w ostatniej chwili milionowa dotacja z Ministerstwa Kultury.

W zeszłym roku na utrzymanie Charlottenborg wydano 1,2 miliona więcej niż pierwotnie zakładano w budżecie. Dodatkową pomoc jaką galeria dostała w tym roku, będzie musiała zwrócić w ciągu 3 lat. Eksperci uważają za nie do przyjęcia fakt, że państwo ratując od bankructwa nieopłacalne instytucje kultury musi działać jak bank.

Minister kultury Uffe Elbæk odpiera krytykę i podkreśla, że wszystkie instytucje państwowe muszą pilnować budżetu, lecz w tym szczególnym wypadku pomoc państwa była niezbędna.

- Musimy przecież zadbać o to, by poradzili sobie z nowymi wyzwaniami póty póki nie będzie to równało się z bezkrytycznym zwiększaniem dofinansowania – mówi minister.

»Teatr groteski«

Decyzja o przydzieleniu dodatkowych pieniędzy na źle funkcjonującą instytucję wzbudziła również sprzeciw opozycji, której przedstawiciele nazwali akcję ratunkową teatrem groteski.

- Może być jeszcze gorzej. To błędne koło. Instytucje kultury, tak jak wszystkich, musi obowiązywać zwykła zasada oszczędności - stwierdza Michael Aastrup Jensen z Partii Liberalnej Venstre.

Minister kultury broni swoich decyzji przekonując, że problemy galerii są efektem zbyt ambitnych międzynarodowych planów kulturalnych poprzedniego rządu, realizowanych bez odpowiednich środków finansowych.

Według informacji dziennika Politiken, Ministerstwo Kultury już w marcu zeszłego roku zwróciło uwagę na zły stan finansów galerii Charlottenborg. Wtedy była jeszcze nadzieja, że budżet nie zostanie przekroczony. Niestety już w sierpniu prezes zarządu galerii poinformował o tym, że galeria sama sobie nie poradzi.

Pałac Charlottenborg

Galeria w Pałacu Charlottenborg jest jedną z najstarszych i najpiękniejszych galerii w Europie. Znajduje się w samym centrum Kopenhagi przy Nyhavn. Budowę pałacu rozpoczęto w 1672 roku w holenderskim stylu barokowym. Nazwa Charlottenborg pochodzi od imienia duńskiej królowej Charlotte Amalie, która kupiła zamek na przełomie XVII i XVIII wieku.

W budynku przez pewien czas mieściła się Królewska Akademia Sztuki, a wystawy organizowane są tam od połowy XIX wieku. Galeria Charlottenborg prezentuje przede wszystkim międzynarodowe wystawy sztuki współczesnej.

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO