Metro połączy Danię ze Szwecją?

Tunel kopenhaskiego metra
Czy pod cieśniną Sund powstanie tunel metra? Fot. Frank Spakowski

Kopenhagę dzieli od Malmö zaledwie kilkadziesiąt kilometrów. Dzięki uruchomionemu w 1998 roku mostowi nad cieśniną Sund miasta te bardzo się do siebie zbliżyły. Z połączenia drogowego i kolejowego regularnie korzystają Szwedzi oraz Duńczycy, którzy w ucieczce przed wysokimi podatkami i restrykcyjnym, duńskim prawem w zakresie łączenia rodzin przeprowadzili się na drugi brzeg cieśniny.

Ze względu na trudne warunki pogodowe, występujące w tym regionie, korzystanie z mostu Øresund nie zawsze jest możliwe. Radni Kopenhagi i Malmø zastanawiają się więc nad możliwością ewentualnego połączenia miast linią metra. Oba sąsiadujące ze sobą miasta posiadają już swoje nitki metra oraz kolei miejskiej i chodzi tu raczej o ich połączenie, niż o budowę czegoś nowego.

Kosztowny projekt

Projekt z całą pewnością ciekawy, ale czy możliwy do realizacji pod względem technicznym i – co ważne, a może najważniejsze – finansowym. Na to i inne pytania z tym związane ma dać odpowiedź Studium Wykonalności.

Według informacji podanych przez Licitationen – Byggeriets Dagblad, oba samorządy zamierzają wykonać najpierw Studium Wykonalności, które określi możliwości techniczne i finansowe tego przedsięwzięcia. Prace nad kosztorysem mają potrwać 2 lata, a jego opracowane sfinansowane zostanie z unijnego programu rozwoju regionalnego Interreg.

Dopiero wnioski zawarte w studium stanowić będą podstawę do dalszych decyzji w tym zakresie.

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO