Międzynarodowy sukces duńskiej muzyki

duńska piosenkarka Oh Land
Oh Land odnosi komercyjne sukcesy również poza granicami Danii. Fot. Facebook
2012-04-19 11:50
Marek Bączkowski

Duńscy muzycy zarabiają coraz więcej poza ojczyzną. W ciągu ostatnich 5 lat zagraniczne dochody z tantiem i sprzedaży duńskiej muzyki wzrosły z 32 do 47 milionów koron. Tak wynika z zestawienia opublikowanego przez organizację KODA, która pilnuje interesów duńskich artystów za granicą.

Aura Dion i Oh Land

Dyrektor KODA Anders Lassen podkreśla, że wysoki wzrost dochodów poza granicami kraju dotyczy głównie kilku artystów z Danii.

- W ciągu ostatnich kilku lat mamy do czynienia ze wzrostem przychodów za granicą, które spowodowane są sukcesami kilku osób. Mam na myśli takich artystów, jak Aura, czy Oh Land, ale również twórców muzyki filmowej, których produkcje zostały wykorzystane w odnoszących zagraniczne sukcesy filmach i serialach telewizyjnych, jak np. „Millenium” – poinformował Lassen w wywiadzie dla telewizji DR.

Muzyczny interes

Dyrektor KODA wyjaśnia, że duńscy artyści nie koncentrują się wyłącznie na stworzeniu dobrej muzyki, ale także wykazują się coraz bardziej profesjonalnym podejściem do finansowych aspektów kariery muzycznej.

- Część kompozytorów i wykonawców bardzo wcześnie przejęła odpowiedzialność za własną karierę, traktując muzykę nie tylko jako sztukę, ale również jako interes, bo tylko w ten sposób mogą się przebić do czołówki - podkreśla Lassen.

Ogólne dochody artystów zrzeszonych w KODA, osiągnięte w Danii i za granicą, wyniosły w ubiegłym roku 665 milionów koron, o 50 milionów koron więcej niż rok wcześniej.

Komentarze

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO