Murarze w Danii bez pracy

Biblioteka Czarny Diament w Kopenhadze
Nowoczesne konstrukcje budynków ograniczają zatrudnienie wśród murarzy. Fot. infodania.eu
2012-05-09 10:33
Krzysztof Kozik

Duńska branża budowlana najbardziej chyba ze wszystkich odczuwa kryzys, a w wielu grupach zawodowych bezrobocie jest – jak na Danię – bardzo wysokie. Wśród murarzy lokalnie nawet co czwarty jest bez pracy.

Według przewodniczącego grupy budowlanej związku zawodowego 3F w Aalborg, Reidara Kogstada, nic nie wskazuje na to, aby w najbliższej przyszłości nastąpić miała wyraźna poprawa w tym zakresie.

Szklane domy

Okazuje się, że do tak wysokiego bezrobocia wśród murarzy w Północnej Jutlandii przyczyniają się także … duńscy architekci, którzy w swoich projektach preferują takie materiały, jak beton, stal i szkło, co przekłada się bezpośrednio na wzrost zatrudnienia głównie wśród cieśli i monterów konstrukcji stalowych.

Murarze nie są jednak całkowicie bez szans na poprawę swego losu. Jak twierdzi bowiem przewodniczący sekcji murarskiej w Dansk Byggeri Henning Østergaard Jørgensen, ludzie wolą mieszkać w tradycyjnych murowanych domach, aniżeli w tych nowoczesnych architektonicznych szklano – stalowych wizjach. Na okresowy choćby spadek stopy bezrobocia wśród murarzy – zdaniem obu przewodniczących – wpływ mogą mieć nadchodzące lato i prace sezonowe.

Komentarze

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO