Muzyczne nadzieje roku 2012 w Danii

Duński zespół The Eclectic Monkier
Grupa The Eclectic Monkier jest jedną z największych nadziei duńskiej muzyki. Fot. Bill Ebbesen
2012-01-10 14:37
Arletta Przynoga

Gaffa i Soundvenue, to prestiżowe duńskie czasopisma muzyczno-lifestylowe. Oba postanowiły na początku Nowego Roku przyjrzeć się duńskiej scenie muzycznej i sprawdzić, czyją karierę warto śledzić. W kilku przypadkach zdania Gaffy i Soundvenue się różnią, w kilku – są takie same.

Świeża, duńska krew i tropikalne klimaty

Wielkie są oczekiwania szczególnie wobec dwóch projektów. Śpiewający po duńsku zespół Ulige Numre zdobył sympatię rodaków utworem „København”. W 2011 roku muzycy supportowali między innymi występy Mikkela Simpsona. Ulige Numre czerpie garściami z wzorców lat 80-tych, z brudnych, garażowych brzmień, z „prawdziwego” podziemia muzycznego. Czerpie jednak w sposób świeży, dorzucając smaczki współczesne. Duńskie media z niecierpliwością oczekują rozwój kariery Ulige Numre w nowym roku.

Równie wielkie nadzieje pokładane są w The Eclectic Moniker. Grupa, która do tej pory wydała jedynie cztero-utworową EP-kę, może się już poszczycić supportowaniem koncertu Oh Land w Kopenhadze, czy też świetnie przyjętym występem na Roskilde Festival 2011. Lekkie dźwięki, przywołujące na myśl tropikalną wyspę zupełnie nie kojarzą się z duńskimi klimatami. The Eclectic Moniker, to świeży pomysł na pop. Jak zapowiadają muzycy – zrobią w 2012 wszystko, aby nie zawieść zarówno słuchaczy, jak i dziennikarzy.

Jest z czego wybierać

Zestawienia duńskich nadziei muzycznych na 2012 rok są, oprócz zaledwie trzech punktów, dość rozbieżne (do Ulige Numre i The Eclectic Moniker Gaffa i Soundvenue dołączają jeszcze Asbjørn’a). Pokazuje to potencjał drzemiący w Danii. Różnorodność młodych, rozpoczynających karierę muzyków jest świetną wiadomością dla fanów duńskich dźwięków. Rok 2012 zapowiada się ciekawie. Bo przecież oprócz tych „świeżynek” (takich jak na przykład Ida Gard, The Green Lives czy Rangleklods), działalności nie zaprzestały utytułowane zespoły.

Gaffa i Soundvenue na pewno bacznie będą się przyglądać poczynaniom wytypowanych przez siebie artystów. Warto zapoznać się z ich twórczością już teraz, być może któryś z tych zespołów zasłuży sobie w 2012 roku na miano nowej Abby?

Więcej o The Eclectic Moniker oraz pozostałych wytypowanych przez Gaffę i Soundvenue zespołach na Dobre, bo duńskie.

Komentarze

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO