Najlepsza duńska piosenka o miłości

Duński piosenkarz Kim Larsen
Kim Larsen cieszy się w Danii statusem kultowego artysty. Fot. Simon Wedege Petersen
2012-11-24 16:34
Marek Bączkowski

Najlepszą duńską piosenką o miłości jest stary hit Kima Larsena i grupy Gasolin „Kvinde min”. Tak zdecydowali uczestnicy sondażu przeprowadzonego przez YouGov dla tygodnika Søndagsavisen, w ramach którego mogli oddać głos na jeden z 25 najbardziej popularnych utworów miłosnych w historii duńskiej muzyki.

Największy przebój z wydanego w 1975 roku albumu zespołu Gasolin pt. „Gas 5” otrzymał 14% wszystkich głosów i zdecydowanie pokonał całą konkurencję. Na drugim miejscu uplasowała się piosenka Larsa Lilholta pt. „Kald det kærlighed”, na którą zagłosowało 9% ankietowanych.

Kwestia gustu

Lars Lilholt z pokorą przyjmuje wynik sondażu. Podkreśla jednak, że jego przebój jest bardziej melodyjny. Lilholt może pocieszyć się faktem, że wśród kobiet to właśnie „Kald det kærlighed” uważana jest za najlepsza duńska piosenkę o miłości.

Z kolei Henrik Smith-Sivertsen, który jest ekspertem od muzyki popularnej w Bibliotece Królewskiej uważa, że pierwsze miejsce utworu Kima Larsena i grupy Gasolin jest jak najbardziej zasłużone.

- W piosence „Kvinde min” Kim Larsen odważył się nazwać po imieniu ciemne strony miłości, które Lars Lilholt w swoim utworze określił jako trudne do opisania – zauważa Henrik Smith-Sivertsen.

Fenger, Krebs i Linnet

W klasyfikacji na najlepszą duńską piosenkę miłosną brak jest największych hitów z ostatnich kilku lat. Kolejne miejsca w sondażu YouGov zajęły następujące utwory:

Søs Fenger – „Du er”
Poul Krebs – „Sådan nogen som os”
Anne Linnet – „Smuk og dejlig”

„Kvine min” w wykonaniu Kima Larsena z zespołem Gasolin możecie posłuchać tutaj.

Komentarze

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO