Nominacje do Emmy dla duńskiego filmu

Armadillo
2012-07-14 09:51
Anna Subel

Duński film dokumentalny „Armadillo” w reżyserii Janusa Metza zdobył już kilka nagród krajowych i zagranicznych. Ciągle jednak ma szanse na kolejne wyróżnienia. W tym tygodniu dokument przedstawiający życie duńskich żołnierzy służących w Afganistanie otrzymał aż 4 nominacje do nagród Emmy, których rozdanie odbędzie się w październiku w Nowym Jorku.

Najlepszy film roku

„Armadillo” nominowany jest do prestiżowej nagrody za najlepszy dokument. Ponadto Janus Metz znalazł się w gronie reżyserów, którzy najciekawiej przedstawili aktualne wydarzenie.

Nominacje otrzymali także Lars Skree za zdjęcia do „Armadillo” oraz Per K. Kirkegaard za montaż. Tym samym twórcy duńskiego filmu mogą pochwalić się największą liczbą tegorocznych nominacji do nagród Emmy dla programów dokumentalnych.

Pół roku na wojnie

Film „Armadillo” jest efektem półrocznej współpracy Janusa Metza i Larsa Skree z duńskimi żołnierzami w Afganistanie. Filmowcy nie tylko dokumentowali życie codzienne w bazie Armadillo, ale również uczestniczyli w niebezpiecznych działaniach wojskowych.

Ryzyko i wysiłek się opłaciły. Najpierw film wywołał burzliwą debatę w Danii na temat udziału duńskich żołnierzy w międzynarodowej misji, a następnie zwrócił uwagę i zdobył uznanie krytyków filmowych w innych krajach. Emmy to najważniejsza nagroda telewizyjna na świecie.

Komentarze

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO