Pierwsza książka H. C. Andersena na sprzedaż

Hans Christian Andersen
Portret Hansa Christiana Andersena autorstwa Constantina Hansena.

Kopenhaski dom aukcyjny Bruun Rasmussen Auctioneers wystawił na sprzedaż oryginalne wydanie debiutu literackiego Hansa Christiana Andersena. Zbiór utworów pt. „Młodzieńcze próby” (tyt. oryg. Ungdomsforsøg), można nabyć na aukcji, która odbędzie się dzisiaj o godzinie 18.00.

To prawdziwa gradka dla kolekcjonerów, ponieważ zachowało się już tylko kilka egzemplarzy pierwszego wydania tego zbioru. Książka wystawiona jest razem z 60 innymi dziełami słynnego duńskiego pisarza, w tym także pierwszym wydaniem zbioru baśni Andersena z 1835 roku.

Trudne początki

Hans Christian Andersen wydał swój pierwszy zbiór w wieku 17 lat pod pseudonimem William Christian Walter. Poza wysiłkiem intelektualnym, jaki włożył w napisanie książki, młody debiutant musiał także sporo się napracować, aby zarobić na jej druk.

Pierwsze wydanie „Młodzieńczych prób” nie odniosło jednak sukcesu komercyjnego i większość egzemplarzy przeznaczonych zostało na papier do pakowania zakupów.

Za to teraz dom aukcyjny wycenia całą kolekcję na 500 tysięcy koron, czyli ponad 270 tysięcy złotych. W aukcji można wziąć udział również na odległość, korzystając ze strony internetowej www.bruun-rasmussen.dk.

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO