Pierwszy medal olimpijski dla Danii

Duński strzelec Anders Golding
Anders Golding wystrzelał srebro na olimpiadzie. Fot. london2012.com

Skeet, czyli strzelectwo myśliwskie, z pewnością nie należy do najbardziej popularnych sportów w Danii. Jednak to właśnie w tej dyscyplinie reprezentacja tego kraju zdobyła pierwszy medal na tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Londynie. Srebrny krążek dla Danii wywalczył Anders Golding.

Jedno pudło od złota

W finale konkursu rozgrywanego na obiekcie Royal Artillery Barracks duński strzelec spudłował tylko jeden raz. W całych zawodach zaliczył 146 trafień na 150 strzałów. Po dwóch pierwszych rundach Golding zajmował trzecią pozycję, ale w finale zdołał wyprzedzić Nassera Al-Attiya z Kataru.

Lepiej od Duńczyka w olimpijskim konkursie spisał się tylko obrońca mistrzowskiego tytułu z Pekinu, Amerykanin Vincent Hancock, który łącznie trafił 148 razy, a w samym finale był bezbłędny.

Śladami Rasmussenów

Zdobyciem srebrnego medalu w Londynie Anders Golding podtrzymał olimpijskie tradycje duńskich strzelców. W 1980 roku złoto dla Danii w tej dyscyplinie wywalczył Kjeld Rasmussen, a 4 lata później na drugim stopniu olimpijskiego podium stanął Ole Riber Rasmussen.

Przed igrzyskami w Londynie Duńska Federacja Sportowa deklarowała, że liczy na 8 medali olimpijskich. Największych szans na sukcesy Duńczycy upatrują w takich dyscyplinach, jak badminton, kolarstwo, piłka ręczna, kajakarstwo, wioślarstwo, żeglarstwo, pływanie i tenis.