Po Danii grasują wilki

Wilk
Czy tym razem wilki na dobre zadomowią się w duńskich lasach? Fot. Malene Thyssen

Według oficjalnych danych, ostatni wilk w Danii został zastrzelony w 1813 roku. Jednak obserwatorzy przyrody z Północnej Jutlandii informują, że wilki wróciły do Danii.

Kim Frost z Nykøbing Mors twierdzi na łamach dziennika Morsø Folkeblad, że niedawno widział wilka na terenie Parku Narodowego Thy. Udało mu się nawet zrobić zwierzęciu kilka zdjęć. Duńscy miłośnicy przyrody z niecierpliwością czekają na potwierdzenie tej informacji.

- To bardzo interesująca wiadomość i wygląda na to, że Kim Frost się nie myli. Musimy jednak zrobić badania próbki DNA z odchodów zwierzęcia, żeby z cała pewnością stwierdzić, że to wilk, a nie inne, podobne zwierzę. Jeśli informacja się potwierdzi, będzie to ważny dzień w historii duńskiej przyrody – powiedział Morten Hansen z Muzeum Historii Naturalnej w Aarhus.

Goście z Niemiec

Już kilka lat temu duńskie media donosiły, że wilki widziano w Południowej Jutlandii. Wówczas tych informacji nie udało się oficjalnie potwierdzić.

Wilki z pewnością żyją na terenach położonych na południe od duńskiej granicy. Zdaniem przyrodników, jest bardzo prawdopodobne, że z północnej części Niemiec zwierzęta zawędrowały do Danii.

Duńscy naukowcy obawiają się jednak, że jako ssaki drapieżne, które mogą zagrażać zwierzętom domowym, wilki mają niewielkie szanse na to, żeby żyć w Danii na wolności. Jednocześnie podkreślają, że wilki nie stanowią zagrożenia dla ludzi.

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO