Polskie firmy rywalizują o duńskie zlecenia
Polskie firmy wciąż mają szansę na udział w realizacji jednej z największych inwestycji komunikacyjnych w Europie – tunelu drogowo-kolejowego, który w 2020 roku ma połączyć duńską wyspę Lolland z niemiecką wyspą Fehmarn. Łączny koszt budowy tunelu szacowany jest na 5,2 mld euro.
Porozumienie i podział
W marcu br. polskie firmy i instytucje podpisały w Gdańsku deklarację współpracy i poparcia podmiotów zaangażowanych w realizację tego projektu. Polacy zaproponowali Duńczykom trzy możliwe lokalizacje dla zakładu prefabrykacji elementów tunelu.
Jednak, jak informuje Polska The Times, kilka miesięcy po tym chwalebnym porozumieniu pojawiły się pogłoski o rywalizacji polskich firm o intratne zlecenia z Danii. Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk powiedział w wywiadzie dla dziennika, że stocznia Szczecin wydzierżawia teren firmie, która może konkurować z polskimi spółkami.
Duńczycy zdecydują
Z pomocą w rozstrzygnięciu sporu przyszli Duńczycy, którzy zdecydowali, że zakład prefabrykacji elementów tunelu powstanie w duńskim Ronneby.
Ale jeszcze nie wszystko stracone. Na przełomie września i października Duńczycy mają przedstawić koncepcję przetargu na realizację dostaw elementów dla tunelu. Może do tego czasu polskie firmy zdołają się porozumieć i skutecznie zawalczą o duńskie pieniądze.
- Zaloguj się, by odpowiadać