Popularne prezenty świąteczne w Danii

Duński sklep z zabawkami
Sklepy z zabawkami przed świętami wyrabiają nawet 25% rocznych obrotów. Fot. sctmathiascentret.dk

Na najwyższe obroty przed świętami Bożego Narodzenia w Danii mogą liczyć sprzedawcy zabawek, sprzętu AGD, muzyki i filmów. To w tym roku najbardziej popularne prezenty świąteczne, jakie otrzymają Duńczycy.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez organizację Dansk Erhverv, właśnie w okresach przedświątecznych ostatnich lat sklepy z zabawkami, muzyką, filmami i urządzeniami kuchennymi zarabiają znaczną część swoich rocznych dochodów.

- Kryzys sprawił, że nie kupujemy już tak wiele towarów luksusowych, jak to miało miejsce jeszcze kilka lat temu. Zabawki na święta kupują wszystkie rodziny, w których są dzieci. Poza tym kupujemy prezenty, które mogą służyć całej rodzinie - twierdzi ekspert ekonomiczny telewizji DR Karsten Engmann.

Decydujące zakupy

Dla wielu sklepów w Danii obroty osiągnięte w grudniu decydują o ich przetrwaniu. Na grudniowy wzrost konsumpcji bardzo liczą też duńscy ekonomiści.

- Z historycznego punktu widzenia okres przedświąteczny ma ogromne znaczenie dla handlu podczas gorszej koniunktury. Analizy wskazują na to, że w tym roku Duńczycy gotowi są wydać na święta trochę więcej pieniędzy, niż w poprzednich latach. Wciąż nie jest jednak pewne, czy świąteczne zakupy nakręcą ekonomiczną spiralę, na którą tak bardzo liczy rząd, ekonomiści i Bank Narodowy – zauważa Karsten Engmann.

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO