Referendum w sprawie unijnych opt-outs jeszcze przed wakacjami?

UE | Dania
Wicepremier Lars Barfoed uważa, że Dania powinna aktywnie uczestniczyć we współpracy unijnej.
2011-05-30 00:22
Radek Krajewicz

Lider duńskich Konserwatystów na łamach dziennika Politiken powiedział, że unijny pakt dla konkurencyjności stanowi ważny powód do zniesienia duńskich opt-outs. Zdaniem Larsa Barfoeda, w obliczu zacieśnienia współpracy w ramach Strefy Euro wyłączenia mogą doprowadzić do dalszego wykluczenia Danii z unijnej współpracy ekonomicznej.

Trzy w jednym

Lars Barfoed uważa, że referendum powinno odbyć się w ciągu najbliższych kilku miesięcy i dotyczyć wszystkich opt-outs. Taki scenariusz wydaje się jednak ryzykowny. Poparcie społeczne w Danii dla zniesienia poszczególnych wyłączeń nie jest równomierne, np. zdecydowana większość Duńczyków opowiada się za zniesieniem wyłączenia z unijnej polityki bezpieczeństwa i obrony, jednak poparcie większości dla przyjęcia przez Danię europejskiej waluty nie jest już takie pewne. Połączenie głosowań w sprawie wszystkich opt-outs może więc wpłynąć na wynik całego referendum.

Duńska Partia Ludowa przeciwna

Przeprowadzeniu referendum sprzeciwia się Duńska Partia Ludowa, od której poparcia w Folketingu uzależniony jest mniejszościowy rząd. Politycy tego ugrupowania podkreślają, że ewentualne referendum w sprawie zniesienia któregokolwiek z wyłączeń powinno być poprzedzone gruntowną debatą społeczną.

Komentarze

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO