Szczęśliwy rok dla duńskich żołnierzy

Duńscy żołnierze
W tym roku duńscy żołnierze wracali żywi z Afganistanu. Fot. HOK

Rok 2012 był udany dla żołnierzy reprezentujących zaangażowaną w rozwiązywanie zewnętrznych konfliktów Danię na misjach zagranicznych. To pierwszy rok od prawie 10 lat, podczas którego na misji nie zginął żaden duński żołnierz.

- W 2012 roku w operacjach międzynarodowych nie poległ żaden z naszych żołnierzy. Informuję o tym z wielką radością – napisał na stronie internetowej Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych Danii jego szef Agner Rokos.

50 ofiar śmiertelnych

Ostatni wypadek śmiertelny z udziałem duńskiego żołnierza miał miejsce we wrześniu 2011 roku w południowej części Afganistanu. Wówczas w wyniku eksplozji bomby podczas patrolu zginął 22-letni Jacob Sten Lund Olsen.

Ogółem od 2002 roku w Iraku i Afganistanie śmierć poniosło 50 duńskich żołnierzy, a 228 zostało rannych. Aż 42 z nich zginęło w Afganistanie. Na szczęście dla Duńczyków ich obecność w tym kraju stopniowo zmienia swój charakter z misji wojskowej w humanitarno-szkoleniową, co wiąże się z mniejszym ryzykiem. Według planów NATO wszystkie zagraniczne wojska mają opuścić Afganistan do końca 2014 roku.

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO