Viggo Mortensen i piękna Keira

Viggo Mortensen
Viggo Mortensen. Fot. Angela George
2011-10-20 18:01
Krzysztof Żmuda-Trzebiatowski

Viggo Mortensen mocnym akcentem podkreśla swój związek z kinem europejskim w najlepszym wydaniu. Już wkrótce zobaczymy go w doskonałej kreacji aktorskiej w filmie „Niebezpieczna metoda”. Wcielając się w rolę Zygmunta Freuda przekonująco buduje niezwykłą osobowość austriackiego profesora.

Grzeszna pokusa

Historia braterstwa profesora Freuda z jego uczniem – doktorem Karolem Gustawem Jungiem zostaje poddana wyjątkowej próbie w chwili gdy do szpitala psychiatrycznego trafia młoda i piękna pacjentka – Sabina Spielrein – Rosjanka żydowskiego pochodzenia, w postać której brawurowo wcieliła się Keira Knightley.

Wkrótce relacje pomiędzy doktorem Jungiem i Sabiną zaczynają wykraczać daleko poza standardy leczenia. Ognisty romans, jaki nawiązuje się pomiędzy tą parą staje się poważną przeszkodą we współpracy obydwu naukowców. Zygmunt Freud podejmuje ostrą rywalizację o względy pięknej Sabiny.

Dzięki Sabinie Karol Jung, kreowany przez Michaela Fassbendera, staje u progu wybitnych odkryć w dziedzinie psychoanalizy. Opracowuje całkowicie nowatorską i niezwykle kontrowersyjną metodę leczenia ludzi chorych psychicznie. Pozwoli ona na poznawanie głęboko skrywanych w podświadomości człowieka sekretów.

Historia prawdziwa

Scenariusz filmu oparty jest na autentycznych wydarzeniach, które miały miejsce w okresie I wojny światowej. Przedstawia burzliwy związek Karola Junga z piękną i niespokojną pacjentką Sabiną oraz jego skomplikowane relacje z mentorem i nauczycielem Zygmuntem Freudem.

Viggo Mortensen, wcielając się w postać Freuda, prezentuje nie tylko swój talent aktorski, ale również potwierdza, jak umiejętnie wykorzystuje szanse i dobiera role, by świadomie i konsekwentnie budować wizerunek aktora cenionego na świecie i pożądanego w Hollywood.

Potęga Aragorna

Przełom w życiu Viggo przyniosła niezapomniana kreacja Aragorna w „Władcy pierścieni”. Stał się od tego momentu niezwykle popularnym i rozchwytywanym przez reżyserów i producentów aktorem. Wkrótce po tym podjął współpracę na planie filmowym z reżyserem Davidem Cronenbergiem.

Współpraca ta zaowocowała kilkoma produkcjami filmowymi. Znając talent i znakomity warsztat aktorski Mortensena, David Cronenberg bez wahania zaproponował mu rolę Zygmunta Freuda. Europejska kooperacja filmowa łącząca Wielką Brytanię, Niemcy i Szwajcarię z Kanadą pozwoliła aktorowi powrócić na rodzimy kontynent.

Viggo Junior

Ojciec, Viggo Peter Mortensen – Duńczyk – poznał Grace Gamble - Amerykankę w Norwegii. Zdecydowali, że ślub odbędzie się w Holandii. Wkrótce po tym przeprowadzili się do Nowego Jorku i tam w 1958 roku w urodził się Viggo Mortensen Junior. Dwa lata później ojciec przygotował przeprowadzkę całej rodziny do Wenezueli. W Ameryce Południowej spędził Viggo dziecięce lata.

Kiedy powrócił z matką i dwoma braćmi do Nowego Jorku, kontynuował naukę i stawiał swe pierwsze kroki na deskach teatru. Ojciec zaszczepił w Viggo miłość do podróży oraz swobodę do uczenia się języków obcych. Aktor płynnie posługuje się angielskim, duńskim i hiszpańskim, zaś w nieco mniejszym stopniu norweskim, szwedzkim, francuskim i włoskim.

Duńskie talenty

Również ojcu Viggo zawdzięcza miłość do rodzinnej Danii. Często spędzał w niej wakacje, odwiedzając dziadków. Po studiach wyjechał do Kopenhagi, gdzie dorywczo podejmował wiele interesujących prac. Był kelnerem, kierowcą wózka widłowego, a nawet sprzedawał kwiaty. W tych pracach najbardziej lubił możliwość nawiązywania kontaktów z ciekawymi ludźmi.

Kopenhaga pozwalała mu na kształtowanie talentów fotograficznych, malarskich, poetyckich i muzycznych. Dzięki temu jest dziś doskonale ułożonym i wszechstronnie utalentowanym aktorem, który potrafi z sukcesem wcielać się w różnorodne role: od wrażliwych mężczyzn po twardych bohaterów z charakterem.

Viggo Mortensen do dzisiaj znajduje w Danii schronienie przed zgiełkiem amerykańskich miast. Można go niekiedy spotkać w hotelu St.Petri lub w kopenhaskich kawiarenkach.

Blaski sukcesu

W najbliższym czasie z pewnością również odwiedzi Danię. Już w listopadzie rozpoczyna się europejska premiera „Niebezpiecznej metody” połączona z szeregiem spotkań promujących film. Po sukcesach na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji oraz w Toronto film Davida Cronenberga, jak również przystojny Viggo Mortensen wcielający się w postać Zygmunta Freuda przyciągną rzesze fanów.

Komentarze

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO