W Danii łatwiej zmienia się pracę

Jobcenter
Duńskie urzędy pracy aktywnie wspierają bezrobotnych.
2012-09-06 12:12
Radek Krajewicz

Dania należy do ścisłej czołówki państw europejskich pod względem fluktuacji na rynku pracy. Według danych opublikowanych przez Eurostat, tylko w pierwszym kwartale tego roku pracę zmieniło aż 149 tysięcy mieszkańców tego kraju.

Większą mobilnością na rynku pracy w Unii Europejskiej może pochwalić się tylko Szwecja. Zdaniem ekspertów, dobry wynik Danii w tej dziedzinie wpływa pozytywnie na konkurencyjność duńskich przedsiębiorstw, ale za przywilej elastyczności w zwalnianiu i zatrudnianiu pracowników płacą wszyscy podatnicy.

- Możliwość szybkiego pozbycia się niepotrzebnej siły roboczej w okresie gorszej koniunktury zapewnia duńskim przedsiębiorstwom przewagę nad zagraniczną konkurencją. Zdarza się jednak, że zwolnienia są zbyt liczne i wówczas obciążenia z tego tytułu spadają na państwo, które musi wypłacać większe zasiłki – twierdzi Thomas Bredgaard w Uniwersytetu w Aalborg w wywiadzie dla portalu avisen.dk.

Krótkie bezrobocie

Elastyczność duńskiego rynku pracy sprawia, że w Danii relatywnie niewielka liczba osób pozostaje bez pracy przez dłuższy czas.

- W porównaniu z innymi krajami, długookresowe bezrobocie w Danii jest niskie. To główna korzyść, jaka wynika z faktu, że przedsiębiorcy mogą łatwiej zwalniać i zatrudniać pracowników – podkreśla Bredgaard.

Jego zdaniem, wysoki poziom mobilności wśród pracowników nie świadczy jednak o wysokiej liczbie wolnych miejsc pracy. W ostatnich latach w Danii więcej etatów zostało zlikwidowanych, niż utworzonych.

Komentarze

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO