W Danii pracuje się za darmo

Duńscy wolontariusze
Młodzi Duńczycy chętnie udzielają się społecznie. Fot. Projekt Frivilig
2012-09-18 15:55
Radek Krajewicz

Nie wszyscy Duńczycy są tak leniwi, jak opisany przez nas niedawno Robert Nielsen. Wręcz przeciwnie, większość mieszkańców Danii rwie się do pracy nawet bez wynagrodzenia.

Z badania przeprowadzonego przez YouGov wynika, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy aż 45% Duńczyków udzielało się społecznie. Ponadto kolejne 30% duńskiego społeczeństwa deklaruje, że chciałoby się podjąć wolontariatu po godzinach pracy.

Sport, festiwale, opieka

Obecnie 16% duńskich wolontariuszy działa w sektorze opieki zdrowotnej i pomocy socjalnej. Większość z nich opiekuje się osobami chorymi i niepełnosprawnymi oraz pomaga ludziom starszym w codziennych czynnościach.

Inni udzielają się jako trenerzy sportowi w klubach młodzieżowych, angażują się w kampanie polityczne, działają w zarządach przeróżnych instytucji i organizacji społecznych lub pomagają w realizacji projektów charytatywnych, np. zbierając fundusze, czy chociażby sprzątając teren po dużych imprezach kulturalnych.

Jedną z takich imprez jest popularny Festiwal w Roskilde. Organizatorzy tego największego projektu muzycznego w Skandynawii nie wyobrażają już sobie pracy bez wsparcia ze strony setek młodych wolontariuszy.

Obopólne korzyści

Z pracy społecznej obywateli regularnie korzystają także instytucje publiczne w Danii. Tamtejsze gminy szczycą się wieloletnią tradycją współpracy z organizacjami pozarządowymi.

- Uważam, że najlepszym rozwiązaniem w wielu dziedzinach jest stworzenie przez sektor publiczny odpowiednich warunków do pracy społecznej – twierdzi Bjarne Pedersen z Urzędu Gminy Rudersdal w wywiadzie dla portalu avisen.dk.

W jego gminie wolontariusze wnoszą istotny wkład w sprawne funkcjonowanie systemu opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi.

Poza czystą satysfakcją z czynienia dobra, ludzie pracujący społecznie, zwłaszcza młodzi, odnoszą też wymierne korzyści ze swojego zaangażowania. Rozwijają swoje zainteresowania i zdobywają cenne doświadczenia, co później procentuje w pracy zawodowej.

Komentarze

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO