W Danii pracuje się za darmo

Duńscy wolontariusze
Młodzi Duńczycy chętnie udzielają się społecznie. Fot. Projekt Frivilig

Nie wszyscy Duńczycy są tak leniwi, jak opisany przez nas niedawno Robert Nielsen. Wręcz przeciwnie, większość mieszkańców Danii rwie się do pracy nawet bez wynagrodzenia.

Z badania przeprowadzonego przez YouGov wynika, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy aż 45% Duńczyków udzielało się społecznie. Ponadto kolejne 30% duńskiego społeczeństwa deklaruje, że chciałoby się podjąć wolontariatu po godzinach pracy.

Sport, festiwale, opieka

Obecnie 16% duńskich wolontariuszy działa w sektorze opieki zdrowotnej i pomocy socjalnej. Większość z nich opiekuje się osobami chorymi i niepełnosprawnymi oraz pomaga ludziom starszym w codziennych czynnościach.

Inni udzielają się jako trenerzy sportowi w klubach młodzieżowych, angażują się w kampanie polityczne, działają w zarządach przeróżnych instytucji i organizacji społecznych lub pomagają w realizacji projektów charytatywnych, np. zbierając fundusze, czy chociażby sprzątając teren po dużych imprezach kulturalnych.

Jedną z takich imprez jest popularny Festiwal w Roskilde. Organizatorzy tego największego projektu muzycznego w Skandynawii nie wyobrażają już sobie pracy bez wsparcia ze strony setek młodych wolontariuszy.

Obopólne korzyści

Z pracy społecznej obywateli regularnie korzystają także instytucje publiczne w Danii. Tamtejsze gminy szczycą się wieloletnią tradycją współpracy z organizacjami pozarządowymi.

- Uważam, że najlepszym rozwiązaniem w wielu dziedzinach jest stworzenie przez sektor publiczny odpowiednich warunków do pracy społecznej – twierdzi Bjarne Pedersen z Urzędu Gminy Rudersdal w wywiadzie dla portalu avisen.dk.

W jego gminie wolontariusze wnoszą istotny wkład w sprawne funkcjonowanie systemu opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi.

Poza czystą satysfakcją z czynienia dobra, ludzie pracujący społecznie, zwłaszcza młodzi, odnoszą też wymierne korzyści ze swojego zaangażowania. Rozwijają swoje zainteresowania i zdobywają cenne doświadczenia, co później procentuje w pracy zawodowej.

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO