Wielkie gotowanie w Kopenhadze

Duńska kuchnia
Najlepsi duńscy kucharze prezentują swoje dania w Kopenhadze. Fot. copenhagencooking.dk
2011-08-18 16:42
Radek Krajewicz

Chociaż Duńczycy coraz częściej delektują się potrawami włoskimi czy azjatyckimi, to większość z nich nadal pozostaje wierna tradycyjnej kuchni nordyckiej. Od kilku lat w stolicy Danii odbywa się prawdziwe święto skandynawskich smaków – Copenhagen Cooking. Dzisiaj ruszyła jego kolejna edycja, która potrwa do 4 września.

Pieczona wieprzowina i wędzone ryby

Chodząc ulicami Kopenhagi przez najbliższe 2 tygodnie trudno będzie się oprzeć zapachom docierającym z licznych restauracji, barów i stoisk, biorących udział w festiwalu. Na smakoszy czeka trudna do opisania oferta nordyckich potraw, od tradycyjnych kanapek z wołowiną na żytnim chlebie – smørrebrød, przez marynowane śledzie z kaparami i cebulą, po słodkie desery, jak ciasto z marchwi i orzechów włoskich, czy gotowany na mleku ryż z migdałami, polany sosem wiśniowym.

Dla lepszego trawienia wykwintne potrawy można zapić ulubionymi trunkami Duńczyków, jak ziołowa nalewka Gammel Dansk, wódka Akvavit, czy też jednym z wielu rodzajów duńskiego piwa.

Nauka gotowania

Celem festiwalu Copenhagen Cooking jest promocja nordyckiej kuchni, dlatego imprezie towarzyszą liczne warsztaty, podczas których najlepsi skandynawscy kucharze dzielą się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem w przygotowywaniu tradycyjnych potraw.

Jednocześnie zapoznają nordyckich smakoszy z najnowszymi trendami kulinarnymi na całym świecie.

Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie copenhagencooking.dk.

Komentarze

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO