Wikingowie filmowego ekranu w natarciu

Duńscy aktorzy Mads Mikkelsen i Nikolaj Coster-Waldau
Mads Mikkelsen w "Casino Royale" i Nikolaj Coster-Waldau w "Grze o tron".
2011-08-09 08:37
Magdalena Żmuda-Trzebiatowska

Mimo, iż Viggo Mortensen - pamiętny Aragorn z Władcy Pierścieni - nosi duńskie nazwisko, niewiele łączy go z krajem, z którego pochodzi jego ojciec. Nie znaczy to jednak, że Dania nie ma swoich reprezentantów w wielkim filmowym świecie. Mads Mikkelsen i Nikolaj Coster-Waldau to Duńczycy, którzy wcieli się w rolę La Chiffre bankiera organizacji przestępczych, antagonisty Jamesa Bonda w Cassino Royal i rycerza Jaime Lannistera w serialu Gra o tron.

Przeciwnik godny Bonda

W zrealizowanym w 2006 r. Cassino Royal, symbolem przestępczego świata, z którym walczy James Bond jest Le Chiffre, postać, którą przekonująco odtwarza Mads Mikkelsen. Zimne spojrzenie i kamienna twarz duńskiego aktora zapadły w pamięć widzów, zyskując mu fanów na całym świecie. W tym samym filmie jako tajemniczy Mr White wystąpił inny Duńczyk, bardzo popularny w swoim kraju aktor starszego pokolenia Jesper Christensen. Ciekawostką może być fakt, iż konfrontacja obu postaci kreowanych przez Duńczyków kończy się śmiercią jednej z nich – Mr White zabija Le Chiffre.

Rola w Cassino Royal nie była pierwszym spotkaniem Mikkelsena z międzynarodową widownią. Urodzony w 1965 r. aktor zagrał w 2002 r. w Księdze Diny, duńsko-szwedzko-norweskiej ekranizacji powieści Herbjørg Wassmo i w tym samym roku w duńsko-szkockim filmie Willbur chce się zabić. W 2004 r. pojawił się w Królu Arturze jako rycerz Tristan. Miłośnikom skandynawskiego kina aktor dał się poznać jako odtwórca głównych ról w wyświetlanych również poza granicami Danii filmach Jabłka Adama (2005) i wyreżyserowanym przez Susanne Bier Tuż po weselu (2006) oraz w dramacie Płomień i Cytryna (2008) opowiadającym o bohaterach duńskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej. Sporą popularność przyniósł mu również serial kryminalny Rejseholdet, emitowany w wielu krajach pod angielskim tytułem Unit One, który jako pierwszy duński film serial otrzymał w 2002 r. nagrodę Emmy.

Występ w filmie z Bondem otworzył Mikkelsenowi drzwi do dalszej międzynarodowej kariery. W 2009 zagrał rosyjskiego kompozytora Igora Strawińskiego we francuskim filmie Coco Chanel & Igor Stravinsky. Rok później wcielił się w wojownika o przydomku Jednooki w duńsko-angielskiej opowieści o wikingach Valhalla Rising oraz wystąpił w amerykańskim filmie Starcie Tytanów. W roku 2012 Mikkelsen ma się pojawić na ekranach kin w nowej wersji przygód trzech muszkieterów reżyserowanej przez Paula W.S. Andersona oraz w duńsko-szwedzkim filmie historycznym A Royal Affair.

Rycerz ze skazą na honorze

Kolejny duński wiking, aspirujący do podbicia międzynarodowej widowni to Nikolaj Coster-Waldau. Aktor urodził się w 1970 r. i ma w swym dorobku kilka udanych występów w duńskich filmach. Pojawił się także w drugoplanowych i epizodycznych rolach w brytyjskich i amerykańskich wysokobudżetowych produkcjach, takich jak Enigma (2001), Helikopter w Ogniu (2001), Królestwo Niebieskie (2005) i Firewall (2008). W 2008 roku otrzymał tytułową rolę w amerykańskim serialu kryminalnym Detektyw Amsterdam; serial nie doczekał się jednak kontynuacji w następnych sezonach.

Ogromną szansą na zdobycie szerszej popularności jest jednak najnowsza rola duńskiego aktora w realizowanym przez HBO serialu fantasy Gra o tron, według powieści amerykańskiego pisarza George R.R. Martina. Po telewizyjnej premierze w USA i Wielkiej Brytanii w kwietniu 2011 r. serial został w niewielkim odstępie czasu wyemitowany w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Nikolaj Coster-Waldau wciela się w postać Ser Jaime Lannistera, przedstawiciela jednego z siedmiu rodów rywalizujących o tron Westeros. Przystojny i waleczny Jaime mógłby być ideałem rycerza, gdyby nie fakt, że łamie przysięgi, ma romans z własną siostrą i dopuszcza się wielu innych moralnie wątpliwych czynów. Mimo, iż rola jest niewątpliwie ciekawym wyzwaniem aktorskim Coster-Waldau przyznaje w wypowiedzi cytowanej przez szwedzką gazetę Aftonbladet, iż wahał się zanim ją przyjął, ponieważ gatunek fantasy kojarzył mu się dotąd z naiwnymi opowieściami o walce dobra ze złem. Po lekturze książki Martina, która bajką dla dzieci zdecydowanie nie jest, zmienił jednak zdanie. Fani aktora z niecierpliwością czekają na drugi sezon serialu, będący ekranizacją kolejnego tomu powieści.

Sława i normalność

Uważani za przystojnych twardzieli Mikkelsen i Coster-Waldau nie prowadzą na co dzień życia hollywoodzkich gwiazdorów, a międzynarodowe sukcesy nie przewróciły im w głowach. Od lat pozostają w tych samych związkach i mieszkają ze swoimi rodzinami w Danii.

Obaj aktorzy angażują się w działalność charytatywną. Mads Mikkelsen jest ambasadorem organizacji Refugees United, która pomaga uchodźcom z terenów objętych wojną odnaleźć zaginionych bliskich. Nikolaj Coster-Waldau wspiera projekty związane z poprawą losu dzieci oraz organizację Lekarze bez Granic.

Mikkelsen i Coster-Waldau spotykali się już na ekranie w początkach swej kariery, między innymi w duńskim thrillerze Vildspor z 1998 r., którego scenariusz współtworzył Nikolaj Coster-Waldau.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne wielkie role Duńczyków.

Komentarze

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO