Wystawa duńskiej biżuterii w Gdańsku

Pierścionek Per Suntum
Pierścionek autorstwa Pera Suntuma jest jednym z eksponatów gdańskiej wystawy.

Dzisiaj w Muzeum Bursztynu w Gdańsku otwarto wystawę duńskiej biżuterii „Szkatułka”, która jest wyborem dzieł sztuki jubilerskiej z kolekcji Duńskiej Fundacji Sztuki. W ramach wystawy prezentowane są wyroby takich artystów, jak Peder Musse, Per Suntum, Ulrik Jungersen, Camilla Prasch czy Torben Hardenberg.

Wystawę zorganizowały w ramach duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej Duński Instytut Kultury i Ambasada Królestwa Danii w Polsce, a jej partnerami są Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Muzeum Designu w Danii oraz Duńska Fundacja Sztuki.

Biżuteria dla każdego

Działająca od 1964 roku przy Ministerstwie Kultury Duńska Fundacji Sztuki jest jedną z najważniejszych instytucji wspierających artystów z Danii. Od 1978 roku kupuje biżuterię celem wspierania poszczególnych artystów i prezentowania sztuki jubilerskiej szerszej publiczności. Jednak zakupioną biżuterię trzymano w sejfie aż do 2007 roku, kiedy to graficzka Mia Okkels, zaproponowała wydzielenie ze zbiorów kolekcji, która mogłaby być dostępna dla obywateli.

Tak właśnie powstała "Szkatułka" - wybór klejnotów z zasobów Duńskiej Fundacji Sztuki, które obywatele mogą wypożyczać, jeśli planują udział w oficjalnych sytuacjach w kraju i za granicą. Umożliwia to prezentowanie biżuterii w formie dla niej najwłaściwszej, gdy jest noszona przez ludzi. Może ją wówczas podziwiać wiele osób, a wypożyczający przyczyniają się tym samym do promowania duńskiego wzornictwa i do rozpowszechniania wiedzy na temat jego twórców.

Wystawa, która będzie prezentowana w gdańskim Muzeum Bursztynu do 4 marca, obrazuje rozwój duńskiej biżuterii od połowy XX wieku do dziś i jest odzwierciedleniem poziomu duńskiego jubilerstwa.

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO