Aalborg

Aalborg to największe miasto Północnej Jutlandii
Aalborg to największe miasto Północnej Jutlandii. Fot. Tomasz Sienicki

Aalborg otrzymał prawa miejskie w 1342 roku, jednak pierwsi Wikingowie odsiedlili się w najwęższym punkcie cieśniny Limfjord, gdzie dziś położone jest miasto, już pod koniec pierwszego tysiąclecia n.e. W Lindholm Høje niedaleko Aalborga znajduje się największy w Europie Północnej cmentarz Wikingów.

W średniowieczu Aalborg stanowił ważny ośrodek handlowy i siedzibę biskupstwa katolickiego. W 1554 roku w mieście założono luterańską metropolię biskupią. Mimo poważnych zniszczeń, jakim Aalborg uległ podczas wojen duńsko-szwedzkich, o dawnej świetności miasta nadal przypomina wiele zabytków architektury średniowiecznej i renesansowej, jak katedra św. Botolfa, zamek Aalborg Hus, czy klasztor św. Ducha.

Intensywny rozwój miasta nastąpił w okresie rewolucji przemysłowej, wraz z powstaniem stoczni, warsztatów, fabryk wyrobów tytoniowych i alkoholowych.

Obecnie Aalborg jest nowoczesnym ośrodkiem przemysłowo-handlowym. Najbardziej znanym produktem regionalnego przemysłu są wódki Aalborg Akvavit. Rośnie także znaczenie miasta jako ośrodka naukowego i centrum przemysłu telekomunikacyjnego. W Aalborgu wynaleziona została mi.in. technologia Bluetooth, która swą nazwę otrzymała dla uczczenia pamięci pierwszego chrześcijańskiego króla Danii Haralda Sinozębego. Na miejscowym uniwersytecie kształci się ponad 14 tysięcy studentów.

Życie kulturalne miasta koncentruje się wokół Centrum Kongresowo-Kulturalnego oraz Centrum Utzona, w których dobywają się liczne wystawy, koncerty i konferencje.

Jedną z największych atrakcji turystycznych Aalborga jest wypełniona restauracjami, barami i dyskotekami ulica Jomfru Ane Gade. Turystów z całego świata przyciąga coroczny festyn, przez miejscowych nazywany karnawałem, a także festiwal operowy.

Komentarze

#1 sztuczna biżuteria

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO