Aarhus

Aarhus Dania
Aarhus Fiskergade to ulubione miejsce spotkań mieszkańców miasta.

Aarhus jest jednym z najstarszych miast w Danii. Założone zostało przez Wikingów ok. 770 roku na wschodnim wybrzeżu Jutlandii u ujścia strumienia Aarhus, od którego przyjęło swoją pierwotną nazwę - Aros (ujście strumienia). Ślady po założycielach miasta oglądać można do dziś w Muzeum Wikingów w Aarhus oraz pobliskim muzeum etnograficzno-archeologicznym Mosegård, gdzie latem odbywają się coroczne Spotkania Wikingów.

W mieście zachowało się wiele architektonicznych zabytków, w tym średniowieczna katedra, klasztor, staromiejskie kamienice.

Obecnie Aarhus jest tętniącym życiem, nowoczesnym i szybko rozwijającym się miastem. 25 uczelni w Aarhus, w tym należący do 20 najlepszych na świecie uniwersytet, kształci ponad 35 tysięcy studentów z całego świata, którzy wieczorami zapełniają liczne kafejki. Miłośnicy kultury spędzają czas w Operze Jutlandzkiej, na koncertach Orkiestry Symfonicznej Miasta Aarhus i w licznych galeriach sztuki.

Miasto i okolica oferują też wiele możliwości aktywnego wypoczynku, jak kajakarstwo, żeglarstwo, jeździectwo, łyżwiarstwo, golf, piłka nożna, wycieczki rowerowe.

Aarhus jest gospodarzem wielu międzynarodowych spotkań biznesowych, konferencji i imprez sportowych. Miasto posiada międzynarodowy port lotniczy, z którego polski Eurolot 3 raz w tygodniu lata bezpośrednio do Gdańska.

Komentarze

#1 etykiety logistyczne

#2 oczyszczalnia drenażowa

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO