Arne Jacobsen

Duński architekt i projektant Arne Jacobsen
Arne Jacobsen jest jednym z najbardziej znanych duńskich architektów i projektantów.

Ur. 11 lutego 1902 w Kopenhadze, zm. 24 marca 1971 w Kopenhadze.

Arne Jacobsen studiował architekturę na Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze (1924-1927) pod okiem takich mistrzów, jak Kay Fisker i Kaj Gottlob. Jeszcze jako student (1925) na targach Art Deco w Paryżu został wyróżniony srebrnym medalem za projekt krzesła. Złoty medal otrzymał za dyplomowy projekt galerii sztuki.

Po ukończeniu studiów Arne Jacobsen znalazl zatrudnienie w pracowni architektonicznej Poula Holsøe. Niedługo potem (1929) wspólnie z Mogensem Lassenem wygrał konkurs Stowarzyszenia Duńskich Architektów projektem pt. „Dom przyszłości”, zaprezentowanym w skali 1:1 w kopenhaskim Forum.

Rok później Arne Jacobsen otworzył własną pracownię architektoniczną, w której na zlecenie władz gminy Gentofte zaprojektował m.in. nadmorski ośrodek Klampenborg. Do najbardziej charakterystycznych elementów tego projektu należą kąpielisko Bellevue, teatr o tej samej nazwie, stacja benzynowa Skovshoved i kompleks mieszkalny Bellavista.

W okresie II Wojny Światowej Arne Jacobsen stworzył m.in. projekty ratuszy w Aarhus i w Søllerød, a niedługo po wojnie - kopenhaskiego hotelu SAS Royal. Budynki te wzbudziły duże zainteresowanie zleceniodawców zagranicznych, dla których duński architekt zaprojektował St. Catherine’s College w Oksfordzie i ratusz w niemieckiej Moguncji.

W latach 1956-1965 Arne Jacobsen pracował jako wykładowca Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze.

Chociaż Arne Jacobsen nie lubił określenia „designer”, pozostał znany również jako projektant przedmiotów użytkowych. Do najbardziej znanych projektów Duńczyka w tej dziedzinie należą krzesła „Mrówka”, „Łabędź” i „Jajko”.

Komentarze

#1 pompa do wody deszczowej

#2 bransoletki z koralików

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO