Duńskie wzornictwo

Duńskie krzesła
Duńskie krzesła to klasyka sztuki użytkowej. Fot. tuej

Rozwój wzornictwa w Danii nastąpił w latach kryzysu ekonomicznego po II Wojnie Światowej. Pierwszym duńskim projektantem, który zdobył światowe uznanie był Hans Jørgen Wegner. Jego projekty mebli, które zawsze cechowała prostota i funkcjonalność, zdobyły wiele prestiżowych nagród i rozsławiły duńskie wzornictwo za granicą.

Gwiazdy światowego wzornictwa

H. J. Wegner był jednak jednym z szerokiego grona duńskich projektantów, którzy hołdując zasadzie łączenia estetyki z prostotą i funkcjonalnością osiągnęli międzynarodowy sukces. W latach powojennych w historii duńskiego i światowego wzornictwa zapisali się również Arne Jacobsen – twórca krzesła „Mrówka” i fotela „Łabędź”, Poul Henningsen – autor serii lamp PH, Finn Juhl – projektant wnętrza „The Trustship Chamber” w nowojorskiej siedzibie ONZ, a także Børge Mogensen, Henning Koppel, Poul Kjærholm, Verner Panton i wielu innych.

Wzornictwo przemysłowe

W ślady słynnych projektantów mebli i wnętrz poszli duńscy przedsiębiorcy, stosując fundamentalną zasadę uzyskiwania jak najlepszych efektów przy możliwie minimalnych nakładach. Założyciele tak znanych dziś firm jak LEGO, Bang & Olufsen, Grundfos czy Danfoss do początku dążyli do tego, by ich produkty miały wysoką jakość, wyróżniały się spośród innych, a zarazem wytwarzane były w sposób oszczędny.

Dzięki zwróceniu uwagi na potrzeby użytkownika, szacunku dla materiału i trosce o detale, również duńscy projektanci przemysłowi zyskali międzynarodowe uznanie. Studio Bernadotte & Bjorn było pierwszym, które wyspecjalizowało się we wzornictwie przemysłowym, koncentrując się na projektowaniu maszyn biurowych i sprzętu gospodarstwa domowego.

Współcześni projektanci duńscy

Obecnie w duńskim wzornictwie wyróżnić można dwa trendy: styl „dziki“, charakteryzujący się pionierskimi i nieformalnymi rozwiązaniami, z wykorzystaniem spektakularnych form rzeźbiarskich oraz styl „zdyscyplinowany“, oparty na wzornictwie tradycyjnym i szanujący klasyczne rękodzieło. Najbardziej znanymi przedstawicielami pierwszego trendu są Louise Campbell, Mathias Bengtsson, Christian Flindt i Sebastian Holmbäck. Z kolei styl „zdyscyplinowany” reprezentują Hans Sandgren Jakobsen, Christina Strand, Søren Ulrik Petersen, Cecilie Manz i Kasper Salto.

Prezentacje duńskiego wzornictwa

Tradycje i historię duńskiego wzornictwa najpełniej prezentuje Duńskie Muzeum Wzornictwa w Kopenhadze.

Najnowsze trendy w duńskim wzornictwie podziwiać można w kopenhaskim Centrum Duńskiego Wzornictwa

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO