Helsingør

Zamek Kronborg Helsingør Dania
Największą atrakcją turystyczną Helsingør jest zamek Kronborg. Fot. infodania.eu

Pierwsze wzmianki o Helsingør pochodzą z 1231 r., jednak już wcześniej osada nad cieśniną Sund znana była jako miejsce targowe, gdzie Wikingowie sprzedawali swoje zdobycze. Miejscowość przybrała formę miejską za czasów króla Eryka Pomorskiego, który wykorzystał jej położenie, budując na brzegu cieśniny Sund ok. 1420 roku twierdzę Krogen i wprowadzając obowiązek płacenia cła przez każdy przepływający przez cieśninę statek.

W drugiej połowie XVI wieku twierdzę przebudowano, łącząc w niej elementy obronne z funkcją komfortowej rezydencji królewskiej. W 1629 roku zamek spłonął, ale został odbudowany jako Kronborg na polecenie króla Chrystiana IV.

Dziś Kronborg znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO i stanowi największą atrakcję turystyczną miasta. Latem każdego roku na terenie zamku odbywają się przedstawienia teatralne oraz koncerty jazzowe. W podziemiach zamku znajduje się posąg śpiącego rycerza - Holgera Danske, który według legendy zbudzi się, gdy Danii zagrozi niebezpieczeństwo.

Do najciekawszych zabytków architektonicznych miasta należą ponadto średniowieczna Katedra Św. Olafa, klasztor Karmelitów z XV wieku oraz neoklasycystyczny pałac Marienlyst.

W mieście działa też kilka interesujących muzeów, w tym Muzeum Morskie, przedstawiające historię duńskiej żeglugi morskiej od czasów średniowiecza oraz Duńskie Muzeum Techniki, w którym podziwiać można stare modele samolotów, samochodów i urządzeń technicznych.

Helsingør oferuje wiele możliwości aktywnego wypoczynku, jak żeglarstwo, windsurfing, golf, tenis czy spacery brzegiem morza.

Młodzież z całego świata do Helsingør przyciąga Międzynarodowy Uniwersytet Ludowy, oferujący ciekawe kursy kultury i języka duńskiego.

Wyprawa promem z Helsingør do położonego po drugiej stronie cieśniny Sund szwedzkiego miasta Helsingborg zajmuje 20 minut.

Komentarze

#1 zbiornik na wodę pitną

#2 domki drewniane dla dzieci

#3 monitoring mediów

#4 pasta polerska

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO