Medina

Duńska piosenkarka Medina
Medina jest jedną z najbardziej popularnych, duńskich wokalistek. Fot. medinamusic.dk

Ur. 30 listopada 1982 w Risskov.

Medina urodziła się jako Andrea Fuentealba Valbak, córka Dunki i Czylijczyka. Wychowała się w Risskov niedaleko Aarhus. Po wizycie u numerologa w 2005 roku zmieniła imiona na Medina Danielle Oona.

Przed rozpoczęciem kariery muzycznej pracowała w barze z kanapkami w Aarhus i śpiewała własne kompozycje. W 2007 roku została odkryta przez zespół producentów Providers, który wcześniej współpracowała z takimi gwiazdami, jak Outlandish, Burhan G, czy L.O.C.

Na duńskim rynku muzycznym Medina zadebiutowała wyprodukowanym przez Providers utworem „Et øjeblik” (Jedna chwila). Singel z tą piosenką został wydany w 2007 roku, zyskując sporą popularność i uznanie krytyków muzycznych.

Jednak prawdziwa sławę Medina zaczęła zdobywać rok później, wraz z wydaniem utworu „Kun for mig” (Tylko dla mnie). Utwór ten przez siedem tygodni okupował pierwsze miejsce duńskiej listy przebojów tanecznych. Zauważyły go również zagraniczne stacje muzyczne. W 2009 roku artystka wydała anglojęzyczną wersję tego przeboju, zatytułowaną „You and I”.

Płyta „Velkommen til Medina” z utworem „Kun for mig” zdobyła w Danii podwójną platynę. Ponadto piosenkarka otrzymała za nią liczne wyróżnienia, w tym Danish Music Awards, MTV Europe Music Awards i Danish Dee Jay Awards.

Medina uczestniczyła jako tzw. suport w trasach koncertowych takich gwiazd jak Lady GaGa, czy The Pussycat Dolls. Tymi występami zjednała sobie duże grono własnych fanów, którzy zaczęli licznie przybywać na jej koncerty solowe.

W Danii Medina nagrała piosenki wspólnie z Thomasem Helmig i Burhanem G. Zagrała też w komedii „Klovn the Movie”, która okazała się największym duńskim hitem kinowym w 2010 roku.

W 2011 roku Medina podpisała kontrakt płytowy z amerykańską wytwórnią Ultra Records.

Komentarze

#1 domek ogrodowy dla dzieci

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO