Nicklas Bendtner

Duński piłkarz Nicklas Bendtner
Nicklas Bendtner to jeden z najbardziej obiecujących, duńskich piłkarzy. Fot. Ed g2s

Ur. 16 stycznia 1988 w Kopenhadze.

Nicklas Bendtner jest wychowankiem duńskiego Kjøbenhavns Boldklub. Już jako junior w 2004 roku został pozyskany przez angielski Arsenal. Początkowo występował w rezerwach londyńskiego klubu. W sezonie 2006/07 został wypożyczony do Birmingham City, 19-letni Bendtner wystąpił w 42 meczach i zdobył 11 goli, czym przyczynił się do awansu drużyny do Premiership (Ekstraklasy angielskiej).

Po powrocie z wypożyczenia, młody piłkarz podpisał pięcioletni kontrakt z londyńskim klubem. Pierwsze występy w kadrze seniorskiej Arsenalu były udane, jednak Bendtner grał regularnie tylko podczas absencji jego kolegów z ataku. Z klubem ze stolicy Anglii grał w Champions Leauge, w 2009 roku dochodząc do półfinału tych rozgrywek. Łącznie w barwach The Gunners rozegrał 153 spotkania, zdobywając 45 goli.

We wrześniu 2011 roku Nicklas Bendtner przeszedł do angielskiego Sunderland FC, gdzie sprowadził go trener Steve Bruce, z którym pracował wcześniej w Birmingham. Obecnie duński napastnik jest zawodnikiem włoskiego klubu Juventus Turyn.

Ze względu na młody wiek piłkarza, jego przygoda z reprezentacją Danii nie trwa długo, jednak Bendtner wystąpił już w 35 meczach kadry seniorów i strzelił 12 bramek. Jest podstawowym graczem Duńskiego Dynamitu. Debiutował w sierpniu 2006 roku meczem z Polską (wygrana Danii 2-0), w którym zdobył gola. W 2010 roku awansował do Mistrzostw Świata w RPA.

Nicklas Bendtner jest laureatem licznych nagród indywidualnych. Został uznany najlepszym piłkarzem Danii do lat 17, piłkarskim talentem roku 2008 w Danii oraz najlepszym zawodnikiem młodego pokolenia w Danii w 2008 roku.

Komentarze

#1 etykiety sprawdź zawartość

#2 odprowadzanie wody deszczowej

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO