Odense
Odense to jedno z najstarszych miast w Danii. W 1988 roku obchodziło tysięczną rocznice powstania. Przed chrystianizacją Danii w miejscu obecnego Odense istniało miejsce kultu Odyna, od którego miasto wzięło swoją nazwę. Pierwsze zapiski na temat miasta - przywileje cesarza Ottona III dla nowo powstałego biskupstwa w Odense - pochodzą z 988 roku.
Wydarzeniem, które odcisnęło bardzo wyraźne piętno na historii Odense, było zamordowanie króla Danii Kanuta w 1086 roku. Król zginął wraz ze swoim bratem Benedyktem przed ołtarzem tamtejszego kościoła. W 1101 roku król Kanut został kanonizowany, a świątynię, w której poniósł śmierć nazwano jego imieniem. Niedługo po tym wydarzeniu Odense stało się ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym, a przy kościele św. Kanuta powstał klasztor benedyktyński.
Na początku XVI wieku na zamku Næsbyhoved k. Odense rezydowała królowa Danii Krystyna Saska. Niestety, po śmierci królowej mieszkańcy miasta zburzyli zamek, wykorzystując budulec na własny użytek.
W 1803 roku powstał kanał łączący Odense z fiordem. Inwestycja ta zapewniła miastu bezpośredni dostęp do morza i istotnie wpłynęła na jego rozwój gospodarczy. Odense utrzymywało bliskie kontakty handlowe zwłaszcza z Lubeką i z miastami norweskimi. Na rozwój miasta wpłynęło także wybudowanie w 1865 roku linii kolejowej, łączącej Odense z Jutlandią i Zelandią.
Odense było pierwszym miastem na duńskiej prowincji, które otrzymało oświetlenie gazowe ulic, kanalizację oraz elektryczność.
Od 1966 roku Odense jest miastem uniwersyteckim. Obecnie na Uniwersytecie Południowej Danii kształci się ponad 20 tysięcy studentów, a w całym Odense mieszka ponad 150 tysięcy osób.
Główną atrakcją turystyczną miasta jest rodzinny dom słynnego bajkopisarza Hansa Christiana Andersena. W Odense co roku odbywa się wiele imprez upamiętniających wybitnego Duńczyka, a w poświęconym jego życiu muzeum znajdują się liczne pamiątki, w tym zdjęcia, rękopisy, notatki i listy pisarza.
W Odense urodził się również najsłynniejszy duński kompozytor Carl Nielsen. Również z jego życiem i twórczością można się zapoznać w miejscowym muzeum.
Ze starszych zabytków szczególnie warta zobaczenia są Katedra św. Kanuta, w której znajdują się groby kilku duńskich monarchów, a także romański kościół Joannitów oraz XVI-wieczny Zamek Odense.
Dużym zainteresowaniem turystów cieszy się także skansen Fiońska Wieś oraz miejscowy ogród zoologiczny.
- Zaloguj się, by odpowiadać
Komentarze
#1 etykiety a4
etykiety a4
#2 bakterie tlenowe
bakterie tlenowe
#3 tłumacz z szwedzkiego na
tłumacz z szwedzkiego na polski
#4 rozsączanie wody deszczowej
rozsączanie wody deszczowej
#5 Firma została założona w 1935
Firma została założona w 1935 roku przez Alfreda Kärchera w dzielnicy Stuttgartu – Bad Cannstatt. W 1939 roku siedziba firmy została oficjalnie przeniesiona do Winnenden. Początkowo Kärcher zajmował się produkcją pieców przemysłowych, np. do hartowania metalu. Wraz z rozwojem pierwszego w Europie wysokociśnieniowego urządzenia czyszczącego DS 350 w roku 1950 firma zmieniła Myjki ciśnieniowe profil swojej działalności na produkcję maszyn czyszczących. Od tego czasu Kärcher odgrywa znaczącą rolę w rozwoju urządzeń wysokociśnieniowych, o czym świadczy posiadanie 381 patentów (stan na koniec 2010). Również asortyment został znacząco poszerzony i obejmuje dzisiaj: odkurzacze, myjnie samochodowe, parownice, środki czyszczące, szorowarki, urządzenia do czyszczenia suchym lodem, zamiatarki. Poza tym Kärcher oferuje pompy i systemy nawadniania.