Początek XXI wieku i globalizacja
W bieżące tysiąclecie Dania weszła z silną gospodarką i niskim bezrobociem. Globalizacja doprowadziła do przeniesienia wielu duńskich zakładów produkcyjnych za granicę i w konsekwencji do stopniowego przekształcenia społeczeństwa przemysłowego w społeczeństwo informacyjne. Priorytetem duńskiej gospodarki stał się rozwój nowoczesnych technologii, zwłaszcza w takich dziedzinach, jak medycyna i ochrona środowiska.
Na duńskiej scenie politycznej po 8 latach rządów Socjaldemokracji w 2001 roku władzę przejęła koalicja liberalno-konserwatywna, wspierana przez Duńską Partię Ludową. Na czele rządu stanął lider Partii Liberalnej Venstre Anders Fogh Rasmussen, pod którego przewodnictwem w 2002 roku w Kopenhadze Rada Unii Europejskiej zakończyła negocjacje akcesyjne z 10 krajami, umożliwiając tym samym przystąpienie Polski do UE.
Globalizacja wpłynęła również na wzrost duńskiego zaangażowania militarnego poza granicami kraju. W 2002 roku Dania przystąpiła do międzynarodowej koalicji antyterrorystycznej, biorąc udział w operacji zbrojnej w Afganistanie. Rok później duńscy żołnierze wsparli działania międzynarodowych sił w Iraku.
Główne tematy debaty politycznej w Danii na początku XXI wieku stanowiły kwestie integracji imigrantów, sprawy socjalne i polityka bezpieczeństwa. W 2007 roku rząd wprowadził w życie reformę administracyjną, w wyniku której 14 województw (amtów) zostało zastąpionych 5 regionami, zaś liczba gmin została zredukowana z 270 do 98.
- Zaloguj się, by odpowiadać