Przemysł w Danii

Duński koncern DONG Energy w Kopenhadze
DONG Energy to największy duński koncern państwowy. Fot. infodania.eu

Najważniejsze dziedziny duńskiego przemysłu stanowią:

- Wydobycie ropy i gazu

W latach 1970-tych w duńskiej części Morza Północnego odkryto złoża ropy i gazu. Wraz z wydobyciem tych surowców rozwinął się przemysł wydobywczy, w tym budowa platform wiertniczych. Jednocześnie nastąpił rozwój nowoczesnych technik poszukiwań i wydobycia ropy i gazu. Od 1997 r. Dania eksportuje ropę i gaz, głównie do Niemiec i Szwecji.

Najważniejszymi przedstawicielami duńskiego przemysłu wydobywczego są państwowy koncern DONG Energy oraz należąca do największego duńskiego konsorcjum A.P. Møller-Mærsk A/S spółka Mærsk Olie og Gas.

- Przemysł stoczniowy

Duński przemysł stoczniowy tworzą w większości małe stocznie, produkujące jachty lub wyspecjalizowany sprzęt, jak platformy wiertnicze, holowniki czy narzędzia do robót podwodnych. Do najbardziej znanych duńskich producentów jachtów należą firmy Danish Yachts i Salona.

- Przemysł odzieżowy i obuwniczy

Obecnie duńskie firmy odzieżowe większość swoich wyrobów produkują w swoich filiach zagranicznych lub zlecają do przerobu usługowego. W Danii ma miejsce głównie wyspecjalizowana produkcja krótkich serii ekskluzywnej odzieży oraz specjalistycznych ubrań ochronnych i robocze.

Przemysł tekstylny i odzieżowy od lat stanowi platformę kontaktów gospodarczych między Polską a Danią. Najbardziej znane duńskie marki odzieży i obuwia, to Sand, Ecco i Hummel.

- Przemysł farmaceutyczny

Duński przemysł farmaceutyczny jest bardzo nowoczesny, dynamicznie się rozwija i odnosi sukcesy na całym świecie. Oprócz dużych koncernów, jak wytwarzający niemal 50% światowej insuliny Novo Nordisk, H. Lundbeck czy Novoenzyms, w Danii działa wiele mniejszych firm, wykorzystujących niewielkie nisze rynkowe. Specjalnością duńskiego przemysłu farmaceutycznego, oprócz insuliny, są enzymy, leki hormonalne, psychotropowe i antybiotyki.

Rozwój przemysłu farmaceutycznego i biotechnologicznego jest jednym z priorytetów duńskiej polityki przemysłowej. W usytuowanej w okolicach Kopenhagi i szwedzkiego Lund „Medicon Valley” funkcjonuje blisko 100 firm biotechnologicznych, co przekształciło region Øresund w miejsce o największym nasyceniu firm biotechnologicznych w Europie.

- Przemysł maszynowy

Do największych przedstawicieli duńskiego przemysłu maszynowego należą firmy Danfoss - światowy lider w produkcji termostatów, systemów klimatyzacyjnych, ciepłowniczych i kompresorów oraz Grundfoss - producent pomp cyrkulacyjnych, pokrywający około 50% globalnego zapotrzebowania na te urządzenia.

Firmy duńskie specjalizują się ponadto w produkcji urządzeń służących ochronie środowiska, maszyn i urządzeń dla cementowni i przemysłu wydobywczego, maszyn i urządzeń dla rolnictwa i przemysłu spożywczego oraz elektrowni wiatrowych.

- Przemysł elektroniczny

Duński przemysł elektroniczny stanowią producenci o wysokim stopniu specjalizacji. Najbardziej znanym przedstawicielem duńskiej elektroniki konsumpcyjnej jest firma Bang & Olufsen. Dania jest też największym w Europie producentem kolumn głośnikowych i głośników, produkowanych głownie przez firmę Jamo.

Prawie 30% przemysłu elektronicznego w Danii stanowi elektronika medyczna, głównie produkcja aparatury pomiarowej i sprzętu laboratoryjnego.

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO